© Varna24.bg | | Областните управления на "Гражданска защита" и дирекциите по пожарна безопасност и защита на населението да се обединят в общи структури, обсъждат в Министерството на вътрешните работи. Идеята била споделена неотдавна от вицепремиера и вътрешен министър Цветан Цветанов, разказа шефът на полицията в морската столица комисар Димитър Димитров. Той бе гост на тържествено събрание по повод 74-годишнината от създаването на "Гражданска защита", пише "Позвънете". Обсъждани били и варианти за имена на новата структура, която най-вероятно ще бъде кръстена Национална служба "Гражданска безопасност". Все още няма окончателно решение за преструктуриране, уточни шефът на варненската полиция. По думите му промяната се налагала, тъй като в момента голяма част от сигналите, които се получават на телефон 112 и в пожарните служби, се дублират.460 служители на различни фирми във Варна са били обучени от "Гражданска защита" как да се справят в случай на кризи. От началото на годината в обучения с такава насоченост са били обхванати и над 6200 ученици от I до X клас, както и близо 300 студенти. Тази равносметка направи шефът на звеното Владимир Иванов. По думите му структурата има много добро партньорство с Варненския свободен университет "Черноризец Храбър", откъдето основно идват новите попълнения в спасителната служба. Нейни служители пък се възползват от предлаганите от висшето учебно заведение курсове, като през тази година 11 спасители са изкарали обучение по пожарна безопасност.
В повече от 600 акции са участвали от началото на годината варненските спасители, отчете още Владимир Иванов. В 31 от случаите е ставало въпрос за спасяване на изпаднали в беда пътници. Близо 50 пъти пък спасителите са отпушвали основни пътни артерии, блокирани в резултат на катастрофи. Служителите на "Гражданска защита" са реагирали и на 63 сигнала за обгазяване и инциденти с отровни вещества. Те са участвали в потушаването и укрепването на 9 пожара и свлачища, както и в 61 операции по отводняване на наводнени помещения. 18 са акциите, свързани с намирането на удавени в различни водоеми на територията на Варненска, Добричка и Шуменска области.
С помощта на служителите от "Гражданска защита" през зимните месеци от преспите са били изтеглени 90 автомобила. Спасителите са помогнали и на 29 болни и нуждаещи се от спешна медицинска помощ варненци. 4 пъти са осигурявани продоволствия и цистерни с вода за бедстващо население. За първите шест месеца на годината са били евакуирани 166 души, изпаднали в кризисна ситуация. През последните месеци пък зачестили сигналите за нападнати от змии, стършели, оси и други насекоми. От началото на май досега сме провели 115 такива акции, заяви Иванов. Той увери, че и занапред спасителите ще помагат по всякакъв начин на изпадналите в беда граждани. Основен приоритет пък продължава да бъде повишаването на професионалната подготовка на личния състав. |