"Прабългарски бончук" се развя до трибагреника във Варна

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
09:03
423
Като прабългарска конска опашка е стирка, подпряна на балкон във Варна до българското знаме. Бончукът може да бъде видян на сграда на ул. "Петко Каравелов“ и "Братя Миладинови“.

Конската опашка, за която години наред се учеше, че е прабългарското знаме, е само военен знак. Бунчукът дори е датиран от историците в световен мащаб за късен символ – 15-18 век. Други източници сочат, че бунчукът е опашка на кон или опашка на индийски бик, върху украсен ствол, който е бил използван в Османската империя. В Източна Европа този символ на властта става широко разпространен след татаро-монголското нашествие.

Бунчукът е вид щандарт - персонален флаг на владетеля (държавният глава), членовете на владетелското семейство, висши държавни служители и военачалници.

Предвид обвързването с конкретна личност и длъжност, този тип флагове много често съдържат съответните гербове или често представляват гербови знамена (когато цялата повърхност представя гербовото поле и фигурите на него). Функцията на щандарта е да обозначи местоположението на персоната, която идентифицира. Това подсказва, че в конкретен момент един щандарт се вее само на едно място.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Протест днес и във Варна срещу садистите от Перник, убили стотици...
Варненци, през страната ще премине студен атмосферен фронт, възмо...
Времето се променя в неделя - очакват ни дъжд и гръмотевици
22 участници в националния кръг на състезанието "Най-добър млад з...
Поредна ударна акция по наркоразпространението във Варна, този пъ...
Вижте програмата на Пролетен салон на изкуствата 2025 във Варна


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).