© Varna24.bg | | Морска спасителна служба по подобие на Планинската спасителна служба, която също е организирана от Българския червен кръст, искат да направят от неправителствената организация. „Националният център по морско спасяване ще бъде създаден с цел да обединява усилията на всички институции, които се занимават с безопасността на летовниците. Тя трябва да бъде държавна организация, която да бъде финансово независима", каза председателят на Националния съвет на БЧК Христо Григоров. Оказа се, че варненската червенокръстка организация разполага с подходящ терен в местността Траката край Варна, където може да се изгради базата на Националния център по морско спасяване. Неотдавна варненското БЧК се сдоби с катер от ВМС, а на разположение на спасителите ще бъдат и хеликоптери, за да стават спасителните операции по-бързо.
За да се организира на ниво водното спасяване, председателят на БЧК Христо Григоров смята, че е повече от наложителна промяна в Закона на концесиите на плажовете. Според него концесиите са остаряла форма на стопанисване, която е била подходяща за България преди влизането на България в ЕС. Сега хотелите заграждали терени по брега, които се ползвали само от почиващите в тях, което било крайна грешна стъпка. Никъде по света нямало подобни ограждения. Заради високите такси концесионерите били принудени да преотдават плажната ивица под наем на хора, които гонели единствено печалбата. За новата структура обаче ще се изисква и държавно финансиране.
8 млн. лв. всяка година вземала държавата от концесиите на плажовете. Половината от тези пари се връщали в общините. Малка част от тези пари може да се реинвестира за целево възстановяване на крайбрежната ивица. Предложението на Червения кръст е част от средствата, които хотелите събират от своите гости, да отиват към държавата като такси.
Източник: в. "Позвънете" |