© Varna24.bg | | Андрей Василев е роден на 1 април 1974 г. Висшето си образование е завършил във ВСУ "Черноризец Храбър", където е придобил магистърска степен по "Публична администрация и европейска интеграция". Има и специализация "Индустриален мениджмънт". От 2003 г. е търговски пълномощник на "Лазурен бряг 91" ЕООД. Той е общински съветник на ПП "Движение Нашият град" във варненския местен парламент. Женен е. Има син.- Какви промени предстоят на крайбрежната алея преди началото на активния туристически сезон? Как ще се отразят на плановете ви новите законови изисквания? - Предвид влезлите в сила нови показатели за сервитутните зони на плажната ивица, зоните за свободно плажуване ще бъдат увеличени на 50% от досегашните 20. Това налага намаляване на чадърните полета, премахване на обекти от сградите на градските къпални и връщане на първоначалното им предназначение, след като им бъде направен ремонт. Те няма да бъдат в автентичния си облик със съблекални на две нива, тъй като в този вид не са функционални. Съблекалните на плажа ще бъдат във формата на кабинки, разположени на пясъчната ивица. Морските бани, открити още през 1926 г., са обявени за архитектурен паметник и са туристическа атракция. За да спазим изискванията на закона, ще бъдат затворени 3 дискотеки - "Булгари", "Екзит" и "Планета Пайнер", които са разположени непосредствено на плажната ивица. Така за тази година дискотеките край брега - от вълнолома до Рибарския плаж, ще бъдат само 3. Това значително ще намали и шумовото замърсяване в района на Морската градина и близките жилищни квартали. Заради законовите изисквания чадърите ще бъдат намалени с около 1000. Това означава, че по цялата плажна ивица ще има 7-8 чадърни блока с общо около 1500 чадъра.
- Планирате ли нови атракции край брега? - Водят се преговори за нови водни атракциони, като целта ни за тази година е да разкрием поне две временни бази за водни спортове, които да допълнят традиционните като водната пързалка „Ролбата", водните колела, бънджи и мотрните лодки на езерото „Уфо". Заедно с община Варна работим по подготовката за изграждането на база и съоръжения на Трета буна, необходими за Откритото Европейско първенство по ветроходство в клас FINN през месец август тази година.
- Финансовата криза наложи ли промени в проектите ви? - Определено настъпиха промени в инвестиционните ни намерения, като някои проекти бяха отложени за бъдещи периоди. Те основно касаеха допълнителното облагородяване на крайбрежната алея.
- Какви са амбициите ви за развитието на инфраструктурата? - Усилията на концесионера са насочени към облагородяване на всички зони включително прилежащите територии. Във връзка с постоянните проблеми по замърсяването на акваторията на залива, концесионерът ремонтира за своя сметка колектора на Южен плаж, а в бюджета на община Варна са предвидени средства за почистване на Шокъровия канал. Тези мерки обаче са само временни. Решението е дълбоководно заустване в района на вълнолома, калнолечебницата и Шокъровия канал.
- Ще има ли отново евин плаж? - Миналата година беше разкрит такъв по искане на граждани. За това лято също имаме такива планове.
- Очаквате ли проблеми с набирането на спасители? - Водим преговори с нова фирма, която да осигурява водно-спасителните дейности на цялата територия. В този смисъл, според предварително поетите ангажименти от подизпълнителя, няма да имаме проблеми заради липсата на спасители. Напротив, екипите ще бъдат допълнително оборудвани с 2 джета и 1 моторна лодка. Те ще са позиционирани в участъците, в които са регистрирани най-много инциденти през изминалите сезони.
- Какви конкретни мерки предвиждате във връзка със замърсяването на плажната ивица? - Замърсяването на пясъчната ивица е постоянен проблем. Получаваме сигнали от граждани през цялото лято, но за съжаление трудно се променят нагласите и манталитета публичните пространства да се поддържат чисти. Всяка година на ивицата има поставени стотици кошчета, които са през 20 метра, но българинът предпочита да хвърля отпадъците до хавлията си. Почистваме пясъка ръчно всеки ден и машнинно 1 път в месеца, но никога не е достатъчно.
- Какви ангажименти се надявате да поеме общината? - Общината трябва да реши основните проблеми по изливането на дъждовни, оптадни и отходни води в морето. По тази причина, няколко пъти през миналото лято РИОКОЗ отчете влошени показатели, за които е задължена да докладва, съгласно Европейските директиви за чистота на морската вода. Ситуацията се влошава и от занижената аерация на водата в залива, заради изградените буни. Затова дълбоководното заустване и изграждането на канално-помпена станция "Акациите" са изключително необходими. Другият основен замърсител са навлизащите в акваторията на пристанището кораби, които нерегламентирано изхвърлят различни отпадъци, включително и отработено гориво. Всички знаят какви проблеми създадоха няколко плавателни съда през миналото лято. За съжаление, петната не замърсяват само плажовете, те унищожават и част от морската флора и фауна. По наше мнение ИА "Морска администрация" трябва да въведе сурови наказания за нарушителите, за да бъде прекъсната тази порочна практика. Друг не по-маловажен проблем си остават даляните и сегашното им местоположение. Те са разположени на места посещавани от плажуващи и хора, практикуващи различни видове морски спортове. В тази връзка за решаване на въпроса с тяхното преместване, разчитаме на решителни мерки от страна на ИАРА, ИА "Морска администрация" и Областна администрация.
Източник: chernomore.bg |