Той припомни, че всеки, който не държи да има породисто куче, може да осинови животно от общинския приют в Каменар. От началото на годината досега нови стопани там са намерили 42 кучета.
Драстично намаляват нарушенията при паркиране в морската градина, съобщи още зам.-кметът. Докато през миналата година са издадени 2001 глоби по фиш и 25 акта, за същия период на тази установените нарушения са 255, или осем пъти по-малко, пресметна Иванов.
"Варненци най-после разбраха, че морската градина е парк и не може да има коли там. Лошото е, че този вид нарушения при паркиране не намаляват в града. За миналата година има 5651, а през тази са 6944. Това пречи на гражданите, на майките с колички, на хората с увреждания. Вярно е, че не навсякъде има места за паркиране, но трябва законът да се спазва. Много варненци предпочитат да платят глоба, отколкото да паркират на платен паркинг", посочи зам.-кметът по сигурността.
Най-много нарушения при паркиране има в центъра на града - в "Одесос" и "Приморски", в кварталите пък се паркира в зелените площи, добави той.
Тодор Иванов увери, че работата по изграждане на Синята зона в града продължава. Обществената поръчки за централизирана система за управление на паркирането е приключила, предстоят още 3. Според него най-оптимистичният вариант е тя да стартира в края на есента, ако няма утежняващи обстоятелства. По-реалистично обаче е това да стане през пролетта, или в средата на следващата година.
Джебчийските кражби във Варна не се увеличават и няма сигнали за драстични посегателства. Това се дължи на системата за видеонаблюдение и на добрата работа на полицията, посочи зам.-кметът.
"Стремим се да предотвратяваме всички заплахи, свързани с международното положение. Тази година нещата не са по-различни, но мерките са по-засилени. Разчитаме и на самосъзнанието на гражданите да сигнализират, когато забележат проблем. Не бива да проявяваме бездушие. Трябва да имаме съпричастност към сигурността", каза още Тодор Иванов.