© Impact Press Group | | Условията в договорите с фирмите, които се грижат за пътната инфраструктура във Варна, са некоректни. Това заявиха Кирил Георгиев и Валентин Стоянов, които са сред организаторите на протестите срещу дупките. Те получиха контрактите с „Инжстрой", „Хидрострой" и „ Пътища и мостове", след като поставиха искане пред общината. Проверките са извършени от различни технически експерти, уточниха младите активисти.Община Варна е сключила три рамкови договора за период от три години с фирми, които да се грижат за ремонтните дейности по пътищата в града. Определената горна граница за целия период за всеки договор е до 40 млн. лева, посочи Георгиев. Договорите са сключени на база на решение от декември 2008 година. То обаче е неоткриваемо, а на негова база може да се направи извод кой е отговорен за сключването на договорите и по какъв начин са се случили нещата, заяви още Георгиев. Според договорите, за да се извърши определен вид дейност, общината трябва да изпрати възлагателно писмо на фирмата. И макар тези писма да трябва да са неразделна част от договорите се оказва, че липсват, посочиха активистите.
Според студентите нередности са открити по редица точки от договорите. Такова е например доказването на цените на асфалтовите смеси със заповед на ръководителя на фирмата. Приложените анализи към договорите не са коректни, защото не се знае за какъв вид работа се отнасят, каза Георгиев. По този начин общината се отказва от правото си на инвеститорски контрол като дава право на фирмите сами да определят цените на смесите, смята Валентин Стоянов.
Гаранционният срок също е недостатъчен, твърдят младите активисти. Според тях чрез 12-месечния период се получава така, че всяка година се плащат пари за едни и същи дупки, които вече са излезли от гаранция. Получава се рекет на обществото и на данъкоплатците, посочи Стоянов.
Кирил Георгиев определя като нарушение на закона за право на достъп до обществена информация една от клаузите в договорите. Тя гласи, че всяка от страните се задължава да не разпространява информация за другата страна, станала известна при или по повод изпълнението на този договор. Това е обикновена клауза, която винаги присъства в обикновен договор между две юридически лица, уточни Георгиев. Тук обаче не става въпрос за обикновен договор, защото едната страна е бюджетна институция.
Неточност има и по отношение на клаузата за скритите недостатъци, обяви Георгиев. Според нея практически изпълнителят се задължва за своя сметка да отстранява скритите недостатъци и дефекти в гаранционен срок. За да влезе в експлоатация един такъв обект е необходим акт образец 12, посочи Георгиев. Това означава, че ако има някакви скрити дефекти, те няма как да бъдат отстранени от фирмата. Това разминаване най-вероятно е по некомпетентност на хората, които са съставяли договора, заяви Георгиев.
Обнадеждаващ е фактът, че може би за първи път през последните 20 години във Варна се използва смола при кърпежите, заяви Стоянов. Той допълни, че ако и другите неща се изпълняват както трябва, следващата зима би трябвало да имаме по-здрави пътища.
Въпреки ремонтните дейности, които се извършват по някои от улиците във Варна, младите активисти заявиха, че предстои още един протест. Те уточниха, че зад тях няма нито политически партии, нито каквито и да е лобистки интереси. Този път протестът няма да бъде само срещу дупките по пътищата, а и срещу дупките в общинската администрация, каза Георгиев. Според него най-голямата дупка в общината е кметът Кирил Йорданов. Активистите обмислят да му предложат кандидатура за кмет на Луната.
Георгиев разкри, че са подготвили специален плик с разкрития по договорите, които биха представили единствено пред вътрешния министър Цветанов. По думите на организаторите откритите нарушения ще вкарат представители на администрацията в затвора.
Източник: Дарик |