"За мен Варна е най- перспективния град в България, който може да надскочи и оптимистичните прогнози за развитието си ", каза той. Архитектът обаче постави като основен проблем замърсяването на варненското езеро, заради заустването на 6 пречиствателни станции. Трябва да се предприемат спешни мерки, защото езерото ще се превърне в проклятие за хората. Те ще бъдат пренудени да живееят около "миризлив гьол".
"В предварителния проект на ОУП няма мисъл за индустрията. Един град трябва да има производство. Няма подобна ситиация в света, при която градът да се храни само от туризъм и атракции", каза Диков. Той се обяви и за занижаване на параметрите на жилищното строителство.
Главният архитект на община Варна арх. Иван Трендафилова пък очерта минусите в зданието. Като основен той посочи големият брой въведени зони. Според него ОУП не трябва да бъде толкова подробен, защото това ще създаде затруднения в бъдеще.
Специалистите, изготвящи ОУП препоръчват да се запазят три терена за третиране на битови отпадъци в Кайсиева градини. Те бяха категорични обаче, че не трябва да се прави депо, тъй като теренът карстов, а да бъде отделено място за разделно събиране на отпадъците.
Източник: chernomore.bg