Туризмът във Варна може да процъфти, ако бъде реализирана идея, заложена в Общият устройствен план, която предвижда изграждането на 4 изкуствени острова във Варненското езеро с уникален гребен канал между тях, както и изкуствения остров в курорта "Св. Константини и Елена". Това сподели за Varna24.bg областният управител на Варна Стоян Пасев.
"С Общият устройствен план на гр. Варна, който беше приет доста отдавна, има идея за изграждането на изкуствен остров край Варна, доста стара е идеята. Сега нещата ставата възможни с приемането на ОУП на курорта "Св. Св. Константин и Елена", където можем вече да кажем, че има инвестиционен интерес и то от собственика на комплекса.
Основното предназначение на този остров не е само атракция, а и брегоукрепване. Знаете, че нашето Черноморие доста ерозира и за разлика от другите европейски държави, ние останахме единствената държава, която не се е справила с този проблем. Корозията и нуждата от брегоукрепване е предимно в Североизточна България, Варна и Добрич са най-засегнати от този проблем.
За жалост и концесионерите продължават да се оплакват, че плажната ивица продължава да намалява в последните две години. Може да е с няколко метра, но все пак морето яде от брега. Една от функциите на този остров ще бъде да задържи пясъка, а защо не да докара и нов пясък? Затова казахме, че трябва да се направят всички обследвания, включително и с институтите по хидродинамика и по океанология, които познават потока на морските течения и откъде идва това завихряне на пясъка. Целта е да можем да ситуираме повече плажна ивица на територията на комплекса.
Знаете, че в "Св. Константин и Елена" почти няма пясък. На този етап не може да се каже на каква стойност е инвестиционното намерение, нито от какво точно ще бъде изграден острова.
Предвидената големина на острова е 19,4 кв. км., т.е. доста внушително съоръжение. Идеята е там да бъдат направени и лодкостоянки по подобие на тези в Южна България, където бяха изградени яхтени марини. Не можем да говорим за хотели на този остров, това е много мащабно съоръжение, не може да го сравняваме с това в Дубай, макар че защо не? Липсата на такива острови и атракции е минус за нашето Черноморие за развиване на морски туризъм с яхти и лодки. След като вече е приет Общият устройствен план, може да започне обществено обсъждане на проекта с опит от другите държави. Това ще бъде първият такъв остров в България.
Има проект за още четири изкуствени острова в самото варненско езеро. Те също бяха обект на ОУП на гр. Варна. Идеята е да се направи между тези острови в канала гребен канал, което е уникално. Това би довело до развитие на всякакъв тип туризъм за града ни. Имаше идея от Пристанищна инфраструктура дълбачките, които удълбочават канала, вместо да хвърлят материала навътре в морето, да го изсипват в езерото за тези острови. С материал от самото море би било по-екологично, вместо да носим камъни от вътрешността. Основният въпрос естествено е откъде ще намерим средства за изграждането, но има достатъчно европейски програми, които отворят в момента, а и самата тема "Брегоукрепване“ е злободневна за страната ни, така че можем да намерим европейско финансиране", коментира за медията ни областният управител.