Премахват опасните катерушки из Варна

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
09:23 / 04.10.2010
1160
Опасните съоръжения за игра на общо 34 детски площадки и градини в "Младост" ще бъдат премахнати по инициатива на районната администрация. Катерушките, които трябва спешно да бъдат демонтирани, са набелязани след оглед на чиновниците още преди летния сезон, когато децата масово се втурват да играят навън. За много от люлките и пързалките, които са потенциална заплаха за мъниците, администрацията на "Младост" получила сигнали от будни граждани. В края на септември община Варна възложила аварийното премахване на "Инжстройинженеринг". За да изпълни задачата, фирмата има на разположение един месец - до 27 октомври.

На фона на тежката икономическа криза осигуряването на средства за ремонт на опасните съоръжения се оказало невъзможно. Затова от местната хазна отпуснали само необходимата за демонтажа сума от 6480 лв. Тя ще покрие разходите по премахването на стърчащите железа и ламарини, изпочупените и нестабилни катерушки, обясниха от районната администрация.

Всъщност "Младост" е районът с най-много детски площадки в града - 133. Оказва се обаче, че само една от тях отговаря на абсолютно всички европейски стандарти. Модерният кът на ул. "Радост" е един от малкото във Варна, които покриват високите изисквания за безопасна игра на децата. Там и до бл. 18 в кв. "Трошево" неотдавна бяха поставени дървени огради, меки настилки, покрив над пясъчника и пр.

На практика всички над 470 детски площадки в морската столица са паспортизирани, но голяма част от тях са много стари и вече трудно удържат на натрупаната през годините амортизация и набезите на злосторниците. За съжаление обаче вандали посягат и на новите кътове за игра и отдих. Опазването на площадките зависи изцяло от добрата воля и гражданската съвест на хората, въпреки че обществената бдителност не достига, за да бъдат посочени и санкционирани рушителите на съоръженията. И макар че привеждането на детските площадки в съответствие със стандартите е наложително, а и става задължително по силата на нормативните разпоредби, огромните инвестиции, от които те се нуждаят, на този етап са непосилни за отънелия общински бюджет. Друг акцент в изданието е необходимостта от подобряване на условията и редът за устройството и безопасността на площадките за игра са фиксирани в наредба, която е в сила от 7 май м.г. Документът е издаден от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, МВР и Държавната агенция за закрила на детето. Той задължава всички детски площадки да бъдат приведени в съответствие с изискванията в срок до 31 декември 2013 г. Производителите на съоръжения за игра пък са длъжни да удостоверят техническите и конструктивнитеарактеристики на катерушките със сертификати или протоколи, както и да изготвят подробна инструкция за тяхното разполагане, монтаж, ползване, поддържане и контрол.

Предвидените в наредбата стандарти на практика се различават съществено от реалните условия на детските площадки. Според изискванията например, на всяка от тях трябва да се осигури възможност най-малко 50 на сто от заниманията да са достъпни и за деца с увреждания. Съгласно утвърдените принципи за деца от 3 до 12-годишна възраст площадките трябва да се простират на площ от 200 кв. м с най-малко 4 съоръжения за игра и 3 вида занимания.

Задължително условие е да има ограда с височина най-малко 1 метър и минимум два входа/изхода, чиято широчина да позволява свободното преминаване на инвалидна количка и носилка за спешна медицинска помощ.

Подът на площадките трябва да e от материали, които позволяват лесно почистване и дезинфекция, и същевременно да има меки настилки. От ударопоглъщащ материал трябва да бъдат и всички хоризонтални и наклонени платформи, рампи, както и модулната конструкция на изцяло затворените съоръжения за игра. Специални критерии са наложени и за пясъчника. Той например трябва да е с площ поне 10 кв. м, а стени му да са с височина от 0,25 до 0,40 м от повърхността на пясъка, цялостно или частично облицовани с топлоизолационен, бързосъхнещ и гладък материал.

Наредбата се спира детайлно и на стандартите, на които е необходимо да отговорят различните съоръжения - наклони, стъпала, повърхности и пр.

Документът дори налага изисквания за броя на пейките за отдих и кошчетата за отпадъци. Особено стриктно в него са заложени и принципи за подбор на подходяща за засаждане растителност. Техническият паспорт също е сред задължителните условия.

Източник: в. "Черно Море"


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Теменужка Петкова проведе среща с Валдис Домрбовскис, обсъдиха чл...
Колко време губят варненци в задръствания годишно?
За пореден път: Мъж нападна екип на "Спешна помощ", този път в Иг...
Полицията във Варна спипа двама апаши – единият крал кабели, а др...
Празник е! Не желайте зло и не носете черно в този ден
Варна ще бъде един от най-топлите градове в България днес


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).