Обектът е на стойност 18 млн. лева, осигурени по европейски програми, и ще разполага не с два, както първоначално беше планирано, а с цели три линейни ускорителя. Първите два се очаква да заработят още през април, а третият, който е с радиохирургия - през есента на 2015 г.
"Линейните ускорители ще бъдат най-модерните в страната. Капацитетът на двата, с които вече разполагаме, е много голям - около 50-60 пациенти на ден на един уред. Но това е нещо, което ще се постигне в хода на работата. Предвижда се да покрием целия регион на Североизточна България", каза проф. Георгиева.
Третият линеен ускорител е извън проекта по оперативна програма "Регионално развитие". Има обявена обществена поръчка за него, като се очаква търгът скоро да приключи. Зададеният срок за тази апаратура е октомври 2015 г. "Нещата са в много напреднала фаза. След като стане ясно кой е победителят в обществената поръчка и какъв модел ще ни бъде доставен, ще започнем изграждането на третия бункер", посочи проф. Георгиева.
Линейният ускорител с радиохирургия е вариант на кибернож от най-ново поколение. Апаратът служи за безкръвно третиране на някои видове тумори. "Този ускорител дава възможност за лечение, каквото до момента в България не се извършва. Пациентите пътуват в чужбина - главно в Турция, където на много високи цени се предлага такова лечение. С този линеен ускорител, който е по-добра модификация на киберножа, слагаме край на пътуването на хората за радиохирургия", поясни специалистът.
Екипът, който ще работи с модерната техника, е добре обучен. "През последните две години инвестирахме изключително много в подготовката на лекарите. Шефът на отделението по лъчетерапия мина специализации в Англия и в Швейцария. Останалите лъчетерапевти също се готвят в чужбина. И американската компания "Вариан", производител на ускорителите, ще изпрати екип, който да обучи нашите специалисти", допълни проф. Георгиева.