През последните години има подобряване на екологичното състояние на Черно море, според експерт

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
09:39 / 05.07.2009
572
„Проучванията по време на екологичните експедиции са свързани с оценка на екологичното състояние и през последните няколко години изследванията показват, че има известно подобряване на екологичното състояние на Черно море." Това заяви в интервю директорът на Института по океанология във Варна проф. Атанас Палазов. Според него тук става въпрос за малки промени, които обаче съществено влияят върху рибните запаси, например, състоянието на биологичните видове, биоразнообразието. Това са дребни нещо, които са незабележими на пръв поглед, но оказват съществено влияние върху биологичния статус на морето и количествата на биологичните маси. Проф. Палазов заяви, че вследствие на голямото замърсяване през 60-те години от индустрията и селското стопанства, а така също и на навлизане на нови видове, които унищожиха голяма част от яйцата на рибите и по този начин съществено са се намалили едни от традиционните риби, които са се ловели в Черно море. „Първо изчезна скумрията, след това се намали значително сафридът, през последните години и паламудът и леферът се ловят по-малко от обичайното, така че имаме чувствително намаляване. В момента наблюдаваме чувствително намаляване на количествата на калкана вследствие на големия преулов, който се извършва през последните години", допълни проф. Палазов. „През последните години ние имаме доста активна експедиционна дейност, коментира още той. Основните проучвания са свързани с екологията и състоянието на Черно море, проучване на живите и неживите ресурси, проучване на геологията, геоморфологията, а също така и с климатичните промени. Работим и по един проект, свързан с културно-историческото наследство за откриване и проучване на антични потънали обекти в българския шелф. По негови думи проучванията по време на екологичните експедиции са свързани с оценка на екологичното състояние на Черно море. По време на една такава експедицията са намерени геоложки доказателства за това, че на дълбочина 100 - 150 метра се намират структури, които говорят за това, че са били древни брегове.

„Ние работим основно по международни проекти в сътрудничество с другите черноморски и европейски държави. През последната година правихме много експедиции по проекта „Сезаме", който точно изследва и моделира биологията на Черно море. Изпълняваме международни експедиции, финансирани от Европейската комисия за определяне на биооптичните характеристики за нуждите на сателитните наблюдения, а също и за експедициите за културно-историческото наследство. Така че ще продължаваме в същото направление. Надявам се, че ще можем да работим и по картирането на морското дъно, за което имаме вече необходимото оборудване.", завърши проф. Палазов.

Източник: агенция "Фокус"


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Ще се задържи във Варна и утре облачно време
Катастрофа затрудни движението по АМ "Хемус" към Варна
Затвориха ул. "Кирил Шиваров" във Варна заради мач
580 години от битката при Варна: Парк-музей "Владислав Варненчик"...
Във Варна: Проведоха се информационни срещи за внедряване на асис...
Благомир Коцев опроверга ГЕРБ за загубата на 80 млн. лева: Кандид...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).