За да не е голословна, тя цитира конкретни данни. Според тях от началото на годината във Варна и областта са регистрирани 350 ухапвания срещу 394 за същия период на миналата година. От началото на юни пострадалите, които са потърсили медицинска помощ, за да се отърват от акарите, са 180, срещу 227 за същия период на 2010 г. През последните пет дни от насекомите са се оплакали 31 души, а миналата година по това време те са били 56. Разбира се, не всеки, който е забелязал забит кърлеж върху себе си, е потърсил медицинска помощ, но същото се отнася и за миналата година, поради което данните за 2010 и 2011 г. са съпоставими.
Лошата новина е, че мазило срещу гадините все още няма. На защита могат да разчитат само домашните любимци. За хората остава обработването на зелените площи - косене на тревите и пръскане с препарати, което е ангажимент на общината. Останалото е въпрос на лична култура и донякъде късмет.
За да не ни ухапе кърлеж, е най-добре да избягваме да газим високи треви или площи, които най-вероятно не са обработени с химикали. Ако ще се разхождаме на зелено, най-добре е да забравим за джапанките и късите гащи. Вместо тях - дълъг панталон, чорапи и обувки, така че да не остане голо място, където гадинките да се забият.
След разходка на домашния любимец задължително трябва да го проверим за паразити. "Това да не се прави с голи ръце. Да се ползват ръкавици, а за отстраняването на кърлежи - специален инструмент", съветва д-р Светла Станева. Тя препоръчва на собствениците да използват препаратите, предлагани във ветеринарните кабинети за предпазване на домашните любимци от паразити. Напомня обаче, че дори те да не се забият в кожата на животното, има опасност да бъдат пренесени в жилището ви.
Ваксина срещу лаймска болест и марсилска треска - инфекциите, пренасяни от кърлежите в нашия регион, за съжаление няма. Имунизация се прави само срещу хеморагична треска, но във Варненско тя не е разпространена. "Срещали сме единични случаи, а хората, които по принцип работят в рискови пространства, се имунизират срещу нея", коментира д-р Светла Станева.
В РЗИ не се води статистика за това какъв процент от ухапаните след това заболяват. В случай, че по вас се е забил кърлеж, трябва да проведете самонаблюдение в продължение на 35 дни, съветват специалистите. "Симптомите на двете инфекции са кожни прояви по цялото тяло, не само в областта на ухапването; увеличени лимфни възли; висока температура; отпадналост; зачервяване на лицето", коментира д-р Станева. Ако част от тези признаци са налице, незабавно се обърнете към личния си лекар или инфекционист и не забравяйте да уточните, че сте бил ухапан от кърлеж. Ще ви бъде назначено лечение с антибиотик, което води до пълно излекуване.
Статистиката сочи, че от началото на тази година от лаймска болест са заболели 20 души срещу 40 за същия период на миналата година, от марсилска треска - 5 срещу 12 за 2010 г.
В лабораторията на РЗИ може да направите изследване на кърлежа, който ви е ухапал. За съжаление обаче резултатите от него няма да ви дадат отговор на въпроса дали ще се разболеете и от каква инфекция. "При нас идват паникьосани хора, които държат насекомото да се тества на всяка цена, и то спешно", коментира д-р Светла Станева. Истината е, че резултатите посочват вида на кърлежа, възрастта му, а на базата на количеството кръв в него - времето, което е прекарал забит върху кожата. "Въз основа на тези данни ние съветваме хората за какви симптоми да следят през следващите 35 дни, но вече упоменатите по-горе оплаквания са валидни и за лаймската болест, и за марсилската треска", уверява специалистът.
Част от работата на РЗИ е въз основа на оплакванията от гражданите и регистрираните ухапвания от кърлеж да сигнализират общините кои зелени зони са проблемни и се нуждаят от обработка. След като местната власт предприеме косене и пръскане, инспекторите проследяват работата по отношение правилата и качеството. "През последните години не сме установили нарушения", коментира д-р Светла Станева.