При сърцебиене (екстрасистоли) в жегите веднага потърсете медицинска помощ! Това съветва шефът на Сдружението на общопрактикуващите лекари във Варна д-р Светлин Митев във връзка с предстоящите горещини. Иначе може да се отключат сърдечно-съдови неразположения, които са били в застой. Прегряването на организма води до изпотяване и сърцебиене и може да се получи от неподходящо облекло при високи температури. Затова е добре навън да се ходи с широки памучни дрехи, които позволяват добра вентилация на тялото.
Най-много следва да внимават хората с високо кръвно и с хронични заболявания. За тях е добре в най-топлите часове на деня да стоят на сянка и да се движат по-малко, каза още д-р Митев. По думите му всеки човек трябва сам да си направи разчет как да оцелява в жегите.
Продължителното директно излагане на слънце крие риск от топлинен удар, дори и за здравите хора. Елементарните съвети са по улиците да се ходи с шапка, слънчеви очила и бутилка минерална вода под ръка. Тенът е защитна реакция на кожата и показва, че организмът е натрупал резерви за противодействие.
Според д-р Митев в жегите човек трябва да пие средно по литър-литър и половина течности на ден. Точното количество зависи от килограмите и обмяната на веществата. Алкохолът е абсолютно противопоказен и много често е в основата на припадъците на обществени места, сочи практиката на Центъра за спешна медицинска помощ във Варна.
При топлинен удар пострадалият трябва да се постави на сянка и да се потърси медицинска помощ.
Рискът от прегряване е голям и за малките деца. Затова те трябва да бъдат с шапки и да излизат на разходка в късния следобед. Добре е също да се охлаждат под душа вкъщи 1 - 2 пъти дневно.
Източник: в. "Черно море" |