© БНТ | Вижте още снимки в галерията | Откъде е тръгнала приливната вълна, ударила "Аспарухово" и причинила смъртта на 13 души? Това е въпросът, с който се занима последното издание на предаването "Открито" на Валя Ахчиева по БНТ. Разследването на журналистката е провокирано от няколко снимки от въздуха на намиращото се над квартала военно поделение "Бункера". Показват дере, гора и надпис "Военна зона". Кадрите са направени седем дни след трагедията. На тях се вижда, че в долната част на дерето извън жилищната част има яма с дълбочина 8 метра и дължина 40-50 метра. На мястото се виждат няколко къщички. Една от тях е разрушена. Плочата от срутената постройка се вижда ясно. Малко по-встрани се вижда ръб и на друга плоча, който явно е от друг градеж. Освен зданията на дъното на дерето се виждат тръба и парчета от нея.Всички кадри напълно разбиват твърдението, че на територията на поделението не се е случило нищо. "Бункерът" се намира над квартал "Аспарухово". Поделението е под командването на ВМС. Действащо е и е секретно, според думите на военните. Намира се в гората. На около 400 метра от първите къщи на ул. "Розова долина".
От предаването става ясно, че дерето, по което се е стекло огромното количество вода във фаталния ден минава и през поделението. Ахчиева получава справка от Агенцията по кадастъра. Според нея въпросното поделение се намира в имот на Министерството на отбраната и е с площ 187 дка. Допълнително доказателство е и напасването с помощта на експерти от агенцията на кадастралната карта и тази в Гугъл. Съвпадението помага да се елеиминират всякакви спекулации по темата дали дерето минава през военния имот.
Според член в Закона за водите всеки собственик на воден обект, какъвто е и дерето, трябва да полага задължителни грижи за него в името на защитата на населението. В случая за конкретния участък отговорност по поддръжката носят военните.
След дълга кореспонденция с отделните институции камерите на "Открито" все пак успяват да си осигурят достъп до секретното поделение. Преминават зад вратите му, но само на метри. Показан им е един малък басейн пълен с вода наполовина. Твърдението на командването е, че няма проблем с водоемите в поделението и това е единствената подобна водна площ на територията му. До дерето екипът така и не е допуснат.
При последващ телефонен разговор командирът на поделението признава за съборени сгради и такива с нарушени покриви, но твърди, че те не са на дъното на дерето, а на ската му. От снимките обаче ясно се вижда точно обратното. Постройките са в най-ниската част. По думите му до преди пороя са имали дере с много малка площ на територията на поделението, но след дъждовете то е станало широко и дълбоко, защото се е променил релефът.
Законът за водите обаче забранява строителството в дерета, по склоновете и закритите им части. В това е категоричен шефът на дирекция "Води" в Министерството на околната среда и водите Асен Личев. Според него на снимките ясно се виждат следи от старо свлачище или водоем. Специалистът смята, че в случая е безспорно, че има нужда от експертиза на тази територия във военното поделение. Тя трябва да отговори какви са причините за нарушаване на естественото състояние на дерето по смисъла на Закона за водите и кой ги е нарушил.
За да бъде направен експертиза обаче, трябва да бъде образувано досъдебно производство от Военна прокуратура. Към момента била образувана само проверка. Предаването поставя въпросите защо не е образувано досъдебно производство, след като само то е начинът за провеждане на експертизи.
"Кой ще чака прокурорската проверка на военните да свърши и след това да образуват досъдебно производство, след това то да се точи и едва след това да назначат съдебна експертиза. Това е начин за отлитане на време, това е начин за отмиване на следи и отговорности. Това е начин след време някой прокурор да напише "няма данни за извършено престъпление, няма виновен", коментира Ахчиева.
На мнение, че придошлата вода в деня на бедствието е тръгнала от военното поделение са и местните.Те разказват, че от тръба на поделението постоянно изтича вода, която е довела и до свлачището на ул. "Розова долина". Хората са убедени, че тя е била там и когато през зимата се свлече огромна земна маса на ул. "Розова долина".
Пред камерите на "Открито" експерт на ВиК-Варна показва как между някои от постройките в най-пострадалата част на квартала се вижда блатна растителност. По думите му на нея й трябват години, за да се развие толкова. Представителят на дружеството обяснява, че от години на мястото се стичат води от горите и не е взето никакво отношение. Според него това са високи подпочвени води, идващи от ската.
От филма става ясно още, че още преди две години след свлачището на "Розова долина" е сформирана комисия от общината, която установила какви са рисковете за жителите и какво трябва да се направи. В крайна сметка нищо не е свършено. Тази година свлачището се активизира за втори път. Кметът Иван Портних обяснява, че ситуацията е ясна, но за укрепването на свлачище с подобни мащаби трябва финансиране от държавата. Областният управител Иван Великов пък категорично твърди, че няма как източникът на водите да е поделението. Според него приливната вълна е тръгнала в жилищния квартал и е причинена от затлачване на дерето с боклуци и незаконни постройки.
Източник: БНТ/Moreto.net |