© | В отворено писмо до кмета на Варна Иван Портних, директора на РДНСК Варна, до Районна прокуратура и главния прокурор на страната варненски природозащитници изразяват възмущението си от това, че незаконен строеж в Морската градина продължава да се гради. Ето какво написаха от сдруженята "Варна диша" и "Зелена Варна":"Свидетели сме на грубо погазване на нормативната уредба на Р. България, както и на предписанията на държавните и местни институции.Поводът отново е незаконното строителство в имот, собственост на "Зърнени храни - Силистра" АД, намиращ се в северната част на Приморски парк, град Варна, в близост до Делфинариума.
След поредното подновяване на незаконния строеж в началото на 2016г., както и пореден граждански протест по този повод, на 17.02.2016г. кметът Иван Портних съобщи пред медии и общественост, че документите, свързани със случая, ще бъдат внесени в прокуратурата, че строителният обект е запечатан и е разпоредено да бъде наблюдаван от Общинска полиция, а работата по него да бъде спряна, до произнасянето на прокуратурата. Шест месеца по-късно, въпреки обявените мерки, строежът добива завършен вид, видно от приложените снимки.
Припомняме фактите по казуса с незаконния строеж в "Зърнени храни - Силистра"АД: Според действащия ОУП имотът попада в устройствена зона за градски паркове и градини за широко обществено ползване;
Имотът попада в територия на наложена строителна забрана, влязла в законна сила със Заповед № 1626/13.05.2013г на вр.и.д. Кмет на Община Варна-Д.Николов.
Строителната забрана не се отнася само за извършването на ремонтни дейности на сгради, които съществуват на територията.
Старата сграда в този имот не е имала градоустройствен статут, а само временен, защото за имота няма ПЗ, нито план-извадка за застрояване, поради причината, че от РП от 1959г. попада в отреждане "за парк - публична собственост", потвърдено и в последващи планове от по-високо ниво. Ето защо за сградата е издадено разрешително САМО за ремонт - разрешително за строеж № 140/12г., но сградата е съборена през 2013г. и вече не съществува.
Погиналата сграда не може да се възстанови с разрешителното за ремонт. Това е възможно само и единствено с разрешение за реконструкция, но такова е отказано. През 2013г. тогавашния гл.арх. на Община Варна- Петър Йорданов издава ново разрешение за строеж, с което одобрява нов инвестиционен проект и подменя старата сграда с нова, двуетажна, почти два пъти по-голяма от първоначалната. РДНСК Варна подава жалба срещу новото строително разрешение. Всичко това е описано в решение на Варненски административен съд от 25.02.2014г. по адм. дело № 2907/2013г., с което ВАС определя жалбата на РДНСК като основателна и отменя второто строително разрешение. Решението на съда е влязло в законна сила.
През месец октомври на 2015г. постоянно действаща комисия към Община Варна, извършва проверка в имота и съставя Констативен протокол, в който описва "опасна за живота и здравето на хората" сграда със следните думи:
"...Стените на сградата...от плътни тухли... зидарския разтвор и тухлите са започнали да се разпадат...Констатираните сериозни дефекти, както и обстоятелството, че къщата е с масивна конструкция и 50-годишния проектен експлоатационен срок на конструкцията е изтекъл...". Става ясно, че в протокола от 20.10.2015г. се описва съборената през 2013г. стара сграда в имота и се препоръчва нейното заздравяване. Прилагаме снимки на старата сграда, на нейното събаряне, както и на новата. Снимките бяха изнесени от граждани и медии по време на протестите срещу непрекъснатото подновяване на строителството. Въпреки всичко, вр.и.д.кмет Пейчо Пейчев одобрява Констативния протокол на 06.11.2015г. и на същата дата издава Заповед за поправяне и заздравяване на несъществуващата сграда като принудителна административна мярка, според която собственика на имота е задължен в рамките на 12 месеца да го укрепи. Така под формата на загриженост за здравето и живота на хората, не просто позволява, а насърчава абсолютно ново строителство, защото няма как да бъде заздравена и укрепена фактически несъществуваща сграда.Нещоповече, строи се нова сграда, която има повече етажи и очевидно много по-голяма РЗП.
По този начин в парка се осъществява напълно ново строителство в имот, попадащ в територия на наложена строителна забрана, влязла в законна сила със Заповед № 1626/13.05.2013г.
С оглед на изложеното дотук задаваме следните въпроси: Защо се допуска ново строителство в Морската градина при наличието на пълна строителна забрана? Кой си затваря очите пред факта, че под маската на ремонт в парка се издига напълно нов строеж?
Внесени ли са в прокуратуратадокументите, свързани със случая "Зърнени храни - Силистра" АД, както обеща кметът Иван Портних? Приключила ли е прокурорската проверка по тях? Как се е произнесла прокуратурата? Ако няма произнасяне на прокуратурата - защо продължава незаконният строеж в имота на "Зърнени храни", след като има разпореждане от кмета строителния обект да бъде наблюдаван от Общинска полиция и работата в него да бъде спряна, до произнасянето на прокуратурата?
Защо местната власт търси и използва всевъзможни "вратички" и най-политически приемлив формат за заобикаляне на закона, подкрепяйки по този начин ново, незаконно строителство, при това на територията на най- значимия парк на Варна, а именно - Морската градина?
Уважаеми господа, историята с незаконното строителство в горепосочения имот е пример за нарушаване на строителна забрана и поредно доказателство за безсилието или нежеланието на местната администрация да се справи с проблема. Нещо повече - актовете на варненската администрация дерогират правни норми и нагледно илюстрират "технологията", по която в продължение на години Община Варна е съдействала и продължава да съдейства за застрояването на Приморски парк.
Настояваме за окончателно спиране на незаконния строеж, разследване на извършените закононарушения и наказване на виновните лица." |