Идеята на варненски и румънски учени е тези точки да станат достъпни още през идващото лято за тези гости, дошли по Западното Черноморие. Четири международни маршрута ще се предлагат от хотелиери и туроператори. Дестинациите са набелязани по идея, разработена от учени от Института по океанология във Варна, както и от Националния институт за изследване и развитие по морска геология и геоекология в Румъния, Националния исторически и археологически музей в Констанца, и от представители на водолазни клубове от двете страни.
Корабите са потънали през последните 100 години и се намират на дълбочина до 30 метра. За любителите на подводните спортове е разработен и маршрут, включващ потопени древни търговски пътища. Идеята е да бъдат показани пристанищата от древността, които са под вода. По думи на Пеев, в района на Созопол има два потънали кораба и една изключително интересна природна забележителност - каменната гора, чиято възраст е на няколко милиона години. Нямаме друг такъв подводен обект. Повече обекти са включени от българското крайбрежие. Освен потънали кораби и природни защитени зони, в музеите има доста неща, които могат да бъдат видени от туристите. Потопените търговски пътища - това са всички по-значими селища по румънското и българското крайбрежие, които са представлявали значими пристанищни центрове. От Румъния сме включили днешните Констанца и Мангалия, а от България - Калиакра, Балчик, Каварна, Варна, крепостта при нос Св. Атанас, която е с голям потенциал, Несебър и Созопол.
Не само гмуркачите ще могат да се възползват обаче от маршрутите. Любителите на подводната археология, които не се гмуркат, могат да разгледат музеите в крайбрежните градове, в които има изложени артефакти. В морето повечето обекти са на достъпни дълбочини - до двайсетина метра. В български води това са потъналите кораби "Мопанг", "Родина", "Стефан Караджа" или пък подводните пещери "Мартина" и "Тюленовата" - отбеляза още Пеев.
"По нашето крайбрежие има много красиви места. Тюленово и Камен бряг, Калиакра и Русалка са сравними с най-красивите подводни обекти в цял свят", каза инж. Антон Кръстев, специалист по водолазна техника и спускания към Института по океанология. На север - Тюленов и Камен бряг, около Русалка, Калиакра има неща, които са сравними с най-красивите подводни обекти в света. Трябва да се има предвид, че не през цялата година можем да се гмуркаме и да ги откриваме, но през лятото могат да се видят както природни обекти, така и останки от човешката дейност. Те напомнят както за миналото на хората, така и за суровите условия, при които са работили и продължават да работят морските труженици. Има и романтични и мистични обекти, например свързани с религията и духовността. В маршрутите, които ние съставяме се описва изрично за хора с какво здравословно състояние, подготовка и техника са подходящи. Водолазната дейност винаги е свързана с модели на безопасност.Доста често става въпрос за координати, които могат да бъдат достигнати и от брега - допълни Кръстев.