© Impact Press Group | | Приятелите на Пламен Горанов настояват записите от 20 февруари, когато младият мъж се самозапали, да не бъдат унищожавани, както и да станат достояние на предварително сформирана комисия от експерти, журналисти и близки на Пламен, съобщава Дарик. В писмо, адресирано до главния прокурор, варненската полиция, районната прокуратура и общината, се казва следното:«Сред обществеността се разпространяват съмнения, че Пламен Горанов не се е самозапалил пред сградата на Община Варна на 20.02.2013 г., а е бил подпален. В публичното пространство беше официално изнесена информация, че досъдебно производство по случая е за установяване на евентуално подбудителство към самоубийство. Това ни дава основание да се притесняваме дали прокуратурата проверява обективно фактите и дали събира доказателства за евентуално убийство на Пламен. Нашата инициативна група е съставена от близки и приятели на Пламен, които добре го познаваха и затова приемаме слуховете за убийството на Пламен като много вероятни. Молим Ви да разпоредите те да бъдат проверени», се казва в писмото.
От групата настояват да не се унищожават записите от всички охранителни камери, опасващи сградата на Община Варна и да се запечатат хард дисковете на записващите устройства на тези камери. Близките на Пламен искат още запазване на записите и след изтичането на тридесетдневния срок за текущ архив и последващ презапис на нови записи в системата, който изтича утре.
«Молим Ви да се разпоредите да се извърши директно извличане на информацията, защитена с еквивалента на "воден знак", от хард диска в командния център за наблюдение и контрол в сградата на община Варна. Извличането на информацията да се извърши от сервизен специалист, инженер или супервайзор, оторизиран /сертифициран за това от производителя на системата за наблюдение.
Молим Ви да се разпоредите извличането на информацията да се извърши в присъствие на предварително сформирана комисия от независими технически лица, журналисти с национален авторитет и приближени на Пламен Горанов.
Молим Ви да се разпоредите комисия от независими общественици, журналисти с национален и международен авторитет и приближени на Пламен Горанов да изгледа записите от охранителните камери, запечатали инцидента, след което да бъде дадена пресконференция, на която информацията да бъде оповестена пред обществеността.
Молим за съдействието Ви, за да бъдат опровергани слуховете за умишлено укриване на факти и/или нежелание да се изясни случилото се с Пламен Горанов, както и да бъдат разсеяни съмненията и да се изяснят реално събитията преди и след запалването му пред сградата на Община Варна на 20.02.2013 г.
Молим Ви да разпоредите в случай, че не бъдат повдигнати обвинения и досъдебното производство бъде прекратено, събраните доказателства да бъдат предоставени на представители на нашата инициативна група, за да се запознаят с тях», пише още в писмото.
В подкрепа на исканията ще бъде стартирана подписка. |