Преди малко повече от 50 години на това място е построен ресторант. "Наричахме го "Дванадесетте кавака". Там работеше един весел готвач от Трънско, който живееше у нас и свиреше на гайда", спомня си старият варненец. В лявата част на ресторанта се намирала работната площадка на музикантите от оркестър "Пей, сърце". "Навсякъде се чуваше приятна музика. Всички съседи слушахме, а понякога и танцувахме гратис. Много често пееха онази песен на Емил Димитров - "Върви каручката на стария Буо, от град на град се нижат тъжни дни. Каручката със скъсано платно и куклите Мели и Арлекин...".
По-късно от "Битово и комунално стопанство" превръщат легендарния ресторант в детски комплекс "Знаме на мира". В момента единствено статуята на международната асамблея и опустелият релсов път напомнят за някогашния приказен кът с творчески работилници и детското влакче, което разхождало и веселяло малчуганите из целия парк.
С годините изоставената постройка постепенно се рушала, като в момента заплашва да се стовари върху главите на любознателни или любопитни. Затова предупреждава и табелата отвън, но очевидно не всеки й обръща внимание. Вътре - в някогашния храм на вълшебствата, все едно е паднала бомба. Сред отломките откриваме ученически бележник на седмокласник от СОУ "Любен Каравелов", роден през 1980 година. След кратка справка установяваме, че бележникът, пълен с двойки, е на сина на собственика на снекбар, който се е помещавал в сградата в зората на т.нар. "демокрация".
"Много жалко! Това място трябва да се възстанови!", категорични бяха хората, излезли на разходка в парка. Те не скриха притеснението си, че в района играят деца, а достъпът до опасната сграда е свободен.
Кметът на "Аспарухово" обеща да изпрати хора, които да проверят какво е състоянието на обекта. "Доскоро паркът беше публична държавна собственост, така че тепърва ще мислим какво ще правим с това място", казаха от районното кметство.
Източник: в. Народно дело