© | Бивши и настоящи ученици от НГХНИ "Константин Преславски": | виж още | |
Продължава Пролетния салон на изкуствата в Хуманитарната гимназия. Ето и програмата на събитието:
21 април 2016 г. - Творческа работилница по пиано От 12.30 ч. учениците от паралелките с изучаване на музика (пиано) ще имат творческа среща - открит урок с проф. Милко Милков, концертиращ пианист и преподавател в Нов български университет - София. Срещата ще се проведе в арт-салон "Ракурси" в сградата на гимназията. 21 април 2016 г. - Творческа работилница по история От 15.00 часа в зала 209 ще се проведе среща между представители на варненските музеи и ученици от гимназията. Учениците ще представят свои творчески продукти, провокирани от теми в българската и световната история: - 30-минутен документален филм, посветен на Васил Левски "Най-чистият сред чистите" - творчески проект на ученици от XI класове под ръководството на Мария Петрова - учител по история в гимназията. Режисьор на филма е Мария Чавдарова, ученичка от XI "а" клас. Филмът е реализиран в сътрудничество с БНТ 2 и БНР- Варна; - презентации, есета и разкази, чрез които учениците изразяват отношението си към миналото; - "Нарисувах историята" - проект на ученици от XI "и" клас, профил "Изобразително изкуство", които пресъздават сюжети и дейци от новата история на света в 20 рисунки.
21 април 2016 г. - Представяне на "Алманах 2016" Двадесет и четвъртият пореден алманах на гимназията ще бъде представен в арт-салон "Ракурси" от 17.30 ч. Той съдържа избрани произведения на ученици от гимназията: поезия, проза и преводи от старобългарски, старогръцки, латински езици, както и от съвременни чужди езици. В него е представено и творчеството на учениците от профил "Изобразително изкуство". Съставител на сборника е Иван Овчаров - поет и учител по български език и литература в гимназията. На срещата ще присъства варненската поетеса Елка Няголова. 21 април 2016 г. - Откриване на гостуваща изложба в арт-салон "Ракурси". Изложбата включва творби на студенти от различните специалности на факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет: стенопис, живопис, плакат, скулптура, графика. Тя ще бъде открита в 18.30 часа.
22 април 2016 г. - Национална конференция по литература, история и философия. За двадесет и четвърта поредна година в Концертната зала на НГХНИ от 10.30 ч. ще се открие Национална конференция по литература, история и философия. Традиционно в нея вземат участие ученици от гимназията, учителите им, както и гости от страната.
Темата на конференцията тази година е: "Няма истински живот без изкуство". Амбицията на педагогическия екип е да провокира участниците в отделните конферентни секции: "Литература", "История" и "Философия", да разчупят клишетата в разбирането за ролята на изкуството. Към темата има голям интерес, защото в училището изкуствата са представени в профилираното обучение по музика, хореография и изобразително изкуство.
Гости-лектори на Конференцията ще бъдат проф. Анета Карагеоргиева - професор по теория на познанието, философия на съзнанието и езика във Философски факултет на Софийския университет "Св. Кл. Охридски" и проф. Сава Василев - професор по история на българската литература, редактор на литературни издания, директор на университетската библиотека към Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий".
В секция "Философия" ще гостуват още проф. Стилиян Йотов и гл. ас. Димитър Божков от Философския факултет на Софийския университет "Св. Кл. Охридски", както и гл. ас. Деница Узунова от Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий".
22 април 2016 г. - Музикална вечер "Музиката между класиката и съвременността" От 18.30 ч. в арт-салон "Ракурси" в НГХНИ Антония Маркова - учител по пиано и анализ на музиката в гимназията и учениците от XI клас ще представят процесите в музиката в периода между класиката и съвременността. Участие ще вземат и ученици от класовете по пиано на Емил Груев и Евгения Истаткова, както и от класа по поп и джаз пеене на Петя Драгнева.
Ще бъдат изпълнени пиеси от Моцарт, Менделсон и Чайковски. Публиката ще се наслаждава от ритъма на аржентинското танго на Карлос Гардел и рагтайма на Скот Джоплин до рока на Елвис Пресли и джаза на Франк Синатра. Организаторите канят любителите на музиката да пътуват във времето с учениците. |