Проф. Боян Медникаров: България се нуждае от ефективна морска политика
Бивши и настоящи студенти от ВВУ "Никола Йонков Вапцаров": | виж още |
|
Случаят с кораба "Вера Су" ще се отрази негативно на имиджа на България като морска държава. Това налага и действия, свързани със създаване на ефективна морска политика на страната ни. Това заяви в интервю за Дарик началникът на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров“ флотилен адмирал проф. Боян Медникаров.
"Навигационна авария може да се случи с всеки един кораб. Някои от хипотезите в случая с "Вера Су са свързани най-вече с грешка на хората, които са били на вахта. Появи се хипотеза и за евентуална неизправност на рулевата система", посочи началникът на Военноморското училище. Според него не е много реалистична появилата се хипотеза, че корабът е извършвал незаконни действия.
"В крайна сметка аварията е факт и тук въпросът е как държавата би трябвало да реагира в тази ситуация. Мисля, че отговорът на въпроса дали е реагирала добре не е позитивен", заяви Медникаров.
Морското училище е ангажирано с проблема още от самото начало. Флотската Алма матер разполага с Център за прогнозиране на нефтени разливи. Една от първите изпълнени задачи е прогноза за това как би се разпространил потенциален нефтен разлив, свързан с кораба.
Дрон-системи на Морското училище извършват оглед в района. За събиране на данни се използва и Центърът за космическо наблюдение на Морското училище. Към момента те не показват значителни разливи и замърсяване с гориво в района.
2021 година е юбилейна за Висшето военноморско училище. Навършват се 140 години от неговото основаване през 1881 година в гр. Русе.
"Нашето училище се отличава като най-високо технологичното в страната. Гордеем се с нашето място като образователна институция, в световен, европейски и национален план. Според класацията на Международната организация на морските университети от миналата година, нашето училище заема изключително престижното второ място за морско образование в света", изтъкна проф. Медникаров.
Най-доброто място за морско образование е Австралийският морски колеж. За кратко той е бил управляван от кадър на ВВМУ. Проф. Наталия Николова е изпълнявала функциите на директор за около година, разкри флотилният адмирал.
В момента в Морското училище във Варна се предлагат 4 военни специализиции директно за ВМС. Има две специализации за офицери за другите видове въоръжени сили. Скорост набира и медицинската програма, осъществявана съвместно с Медицинския университет в града и ВМА. 12 са активните бакалавърски специалности. Училището участва много сериозно в различни програми на НАТО.
Почти десет години във ВВМУ се обучават чуждестранни студенти. В момента има записани 536 чужденци, като най-много са от Гърция. Има представители на 14 нации, сред които Турция, Ангола, Украйна и други европейски държави.
Сред най-предпочитаните специалности е Корабоводене. Специалността Мениджър на водния транспорт пък е предпочитана от съпруги на капитани на кораби. Сред най-престижните специалности напоследък пък е Киберсигурност.
"С колегите и обучаемите си говорим непрекъснато, че трябва да се доверим на науката и да се възползваме от възможността да се ваксинираме и предпазим в някаква степен", отбеляза проф. Медникаров. Той разкри, че вчера е дал личен пример, като си е поставил и трета доза от ваксините срещу коронавируса.