Проф. Гетов: Имунитетът след преболедуване е от 3 до 5 месеца, а след ваксиниране - от 6 до 8 месеца
"В Агенцията не се влияем от политически тежнения на кого и как да бъде угодено. Европейските граждани могат да са сигурни, че всичко, подкрепено с данни и доказателства в досието на всеки лекарствен продукт, и е смислено от гледна точка на практическото приложение е вписано в продуктовата информация“. Това каза пред БНР проф. Илко Гетов, представител на България в Европейската агенция по лекарствата.
Той поясни, че няма нещо, което да се е появило изненадващо в реалния живот, но да не е било установено в клиничните проучвания.
В предаването "Неделя 150“ проф. Гетов допълни:
"Имунитетът, който се изгражда след преболедуване, е от 3 до 5 месеца, а имунитетът, който се изгражда след ваксиниране, е от 6 до 8 месеца. Наблюдението на всички ваксинирани в клиничните изпитвания ще продължи до 2023 година, за са се установи нивото на защита... Надявам се през 2021 година да имаме лекарство, което да помага при Covid-19“.
По думите на проф. Илко Гетов "коронакризата е дала огромен тласък за фармацевтичната и за медицинската наука за търсене на нови и по-безопасни решения“.
"Ваксинирането е доброволно и безплатно, затова, ако някой поиска пари за ваксина, за услугата за ваксинирането, трябва да се знае, че това е нерегламентирано и крие риск за здравето“.
Според проф. Гетов поръчката към "Астра Зенека“ е най-голяма, тъй като компанията най-рано е започнала разработването на ваксина:
"Очакванията бяха, че тя ще бъде най-рано готова. Ваксината започна да се тества още от края на март 2020, но се получи забавяне“.
Препоръката на експерта е мерките в България да бъдат разхлабвани поетапно, за да може да се реагира своевременно.