Работи се в посока за удължаване на летния сезон чрез различен вид туризъм - класическия плажен, еко, винен, познавателен, исторически, Това заяви за "Фокус" проф. Стоян Маринов, член на Управителния съвет на Варненската туристическа камара.
Той посочи, че пример за това е курортът "Св. Св. Константин и Елена", където в момента се завършва един модерен СПА комплекс, който ще работи целогодишно на базата на минералната вода.
"През месец септември ще има конгрес по балнеология, домакин на който ще бъде този курорт. Ще участват представители на балнеосъюзи и от Европа и това ще бъде една възможност за целогодишен туризъм. Такъв, какъвто имахме през 80-те години на базата на баленолечебните центрове в "Интернационал" в "Амбасадор", само че те в момента не функционират и, ако други комплекси тръгнат в тази, посока ще е добре. Това го прави "Албена" например, град Варна", каза още проф. Маринов.
Според него по този начин ще се създаде една критична маса от предлагане, което целогодишно ще привлича и търсене. "Ето това е един от начините. А останалото, вече във вътрешността на страната, трябва да мислим повече най-вече за събития и фестивали. Това, което прави една Сърбия. Те са уникални и могат да ни бъдат пример", каза още Стоян Маринов. Той подчерта, че сърбите имат фестивали, които са придобили световна известност.
"Аз скоро бях на фестивал на духовите оркестри в Гуча, сега следва фестивал на баницата и на какво ли не и това, всичкото, привлича публика от цяла Европа. Обикновено, ако това се прави като споменах, април, май, септември, октомври, защо не и ноември, ще си имаме посетители и през тази част от годината", отчете Стоян Маринов.