Само че в същия Закон - чл. 12, ал. 3, за присъждането на титла "Доктор на науките" пише, че "дисертационният труд трябва да съдържа теоретични обобщения и решения на големи научни и научно-приложни проблеми, кото съответстват на съвременните постижения и представляват значителен и оригинален принос в науката. Чл. 6, ал.3 казва, че Дисертационният труд трябва да показва, че кандидатът притежава задълбочени теотетични знания и способности за самостоятелни изследвания.И още, в чл. 12: "Дисертационният труд не може да повтаря буквално темата и значителна част от съдържанието на представения за придобиване на ОНС доктор".
В същото време научният труд на Ивайло Неделчев е "вграден" и в дисертацията на проф. Христо Скулев, защитена през януари 2017-а година.
Още един докторант е бил преписан от проф. Василев. Публикацията по седма глава от дисертацията дословно повтаря научния труд на Тихомир Доврамаджиев, който също не е цитиран.
Любопитен е и фактът, че ректорът Росен Василев е професор в направление "Електротехника, електроника и автоматика", както е видимо от сайта на университета и в което преминава и цялата му научна кариера, но представя дисертация в направление "Технология на машиностроителните материали".
"Само преди година, когато Росен Василев стана професор, по негова молба подготвих научните приноси в цялата му научна продукция, затова категорично знам, че сега представената дисертация е извън неговата област на научни интереси", обясни проф. Минчев, който до февруари 2017 г. е декан на ФД "Докторанти" и ръководител на центъра за развитие на академичния състав в Техническия университет-Варна.
На пресконференция миналия четвъртък проф. Фархи и проф. Минчев оповестиха и нова "находка" около научния труд на Росен Василев: Оказва се, че и шеста глава от дисертацията е преписана - този път от книгата "Titanium alloy: modelling of microstructure, properties and applications" с автори Wei Sha и Savko Malinov. Освен дословно преведеният текст са използвани и графиките от книгата.
Проф. Минчев обясни и как се натъкнал на плагиатството. Като главен редактор на списание "Механика на машините" през януари той получил за публикуване две статии на проф. Росен Василев. В едната от тях той разпознал дисертацията на Доврамаджиев, защитена преди 5 години. Месец по-късно същата статия се появила и като седма глава в научния труд на Росен Василев в опит да му бъде присъдена научната степен "доктор на науките". Източник на втората статия пък се оказала публикация на проф. Скулев от 2004-а година.
Проф. Фархи и проф. Минчев коментираха и заявленията на докторантите Неделев и Доврамаджиев, които в публикувани на сайта на ТУ-Варна становища, са заявили, че трудовете им не са преписани, а са плод на съвместната м работа с проф. Василев и проф. Скулев. Според Фархи и Минчев заявленията им са в противоречие с декларациите за автортсво, които те са подписали при защита на дисертациите си.
"Росен Василев трябва да отговори лично и с научни аргументи на сигнала, който ние, според Закона за развитие на академичния състав, бяхме длъжни да подадем. Той не може да се крие зад становищата на ректорския съвет или етичната комисия, съставени от негови служители и хора, които нямат компетентност по съответната научна материя", категорични са Минчев и Фархи. Това е груба злоупотреба с власт.
"Свидетели сме на група, която взаимно си прави "научни" услуги. Организирана група, която действа в разрез с нормите на закона", подчерта проф. Фархи. Според него подобни позорни практики удрят по имиджа на университета и това води до отлив на студенти. Започналата процедура по защита на подобен съмнителен труд може да доведе до отнемане на акредитацията на университета, който при това положение няма да има право да обучава докторанти. Той припомни, че плагиатството е престъпление в България, което, според член 173 от НК, се наказва с до 2 години затвор и глоба. Ако обвинението бъде потвърдено от министъра на образованието, проф. Василев ще бъде лишен от всичките си научни звания и при това положение няма да отговаря на изискванията да бъде ректор.
След получаването на сигнала от Министерство на образованието са изпратили писмо до ТУ Варна с изискване на документите по случая. Междувременно датата 28 юли 2017 г., определена за защита на докторската дисертация на проф. Росен Василев, беше променяна на два пъти през последните месеци.
Първоначално определеният ден е бил 8 септември, който по-късно е коригиран на 28 юли. След подаването на сигнала за плагиатство до Министерството на образованието отново е върната първата дата, която и в момента е посочена в сайта на висшето учебно заведение.
Още по темата (12): | |