© Varna24.bg | | Цените на имотите във Варна и около морето ще паднат с около още 5% през следващата година. Това прогнозира проф. Пламен Илиев, ректор на Икономическия университет.Вузът беше домакин на 26-ата международна конференция "Строително предприемачество и недвижима собственост". Приблизително толкова е бил спадът в ценовите равнища като цяло на пазара на имоти в града и миналата година. Няма как да се получи корекция нагоре, защото засега не се виждат индикации за повишаване на доходите на домакинствата, посочи проф. Илиев. Според него раздвижването на пазара на имоти ще настъпи едва една година, след като се отбележи повишаване и стабилизиране на доходите на домакинствата.
В условията на криза в най-висока степен на активност е жилищният сегмент. Търсят се предимно малки апартаменти, заради по-ниските размери на инвестициите в тях. Възможностите пред строителите са единствено в посока на зелените технологии, повишаване на енергийната ефективност и съкращаване на разходите за издръжка на сградите. Очевидно е, че трябва да се работи качествено и в съответствие с правилата и целите заложени в националната стратегия "България 2020", добави професорът. Според него българите все още малко ползват консултанти. Голяма част от тях купуват имот по веднъж в живота си, но и в този важен избор не се доверяват на специалисти. Именно тук е ролята на оценителите, които биха могли да определят всички недостатъци по отношение на енергийна ефективност, повреди и бъдеща доходност на актива, за да се стигне до възможно най-справедлива цена. От преди 30 години е развенчан митът, че географското положение продава имота. По-важно за неговата цена е икономическото положение на даден район с висока заетост и по-високи доходи.
Земеделската земя е единственият актив, който по време на криза не губи от стойността си, смята Дарина Бобева, председател на Камарата на оценителите във Варна. Най-висока цена държи декар добруджански чернозем, която стига и до 1500 лв., въпреки все още блокираният пазар.
Източник: в. "Стандарт" |