© Varna24.bg | | По-топъл април от обичайното и хладен въздух вещаят дългосрочните прогнози за времето у нас на Американската агенция за океаните и атмосферата. Температурите през останалите летни месеци ще бъдат около нормата.Времето ще застудее сега около 27 март, когато се очаква дъждът да премине в сняг и температурите да паднат до минус 2 градуса. Ще бъде доста хладно за сезона и в началото на април, и на 1-ви живакът ще бъде около 0 градуса. Но след това ни очаква затопляне и хубаво време през целия месец, казва Вяра Рафайлова от отдел "Прогнози" към Националния институт по метеорология и хидрология-филиал Варна.
Така че на слънчеви бани ще се радват първите туристи за Великден по морето. През следващата година варненският екип на метеоролозите ще се включи с прогнози за крайбрежните явления - височина на вълната, сила на вятъра и мъгли, и ще дава морски предупреждения за тях на институции и фирми в корабоплаването.
Брутният продукт варира до 3-4 % в зависимост от промените на времето, каза Иван Иванов, шеф на НИМХ във Варна. За последните 14 години е измерена по-висока средна годишна температура у нас. Най-горещо - до 40 градуса е било през лятото на 2004 и 2007 г., а най-студената зима не е 2011-2012, а 2002-2003 г.
Изминалият сезон край морето ще се запомни с бурното вълнение до 5-7 бала и ветровия щорм. Тази зима срещу българския и румънския бряг вълните са стигали до височина 7 метра. Най-големите колебания в нивото на Черно море са засечени през 1979 г. край Бургас, когато нивото се е качило с 1,20-1,50 метра.
Изминалата зима със сняг и снеготопене създаде идеални условия за пшеницата. Очакват се добиви като миналогодишните, каза Мирослав Илиев от агрометеорологията в института. Но заради измръзване има напълно пропаднали площи с рапица - до 90 % в Шабла, в Силистра и Карнобат до 60-70 % и е необходимо презасяване. Щетите при ечемика са 15-20 % за Добрич и до 60 % за Карнобат.
Източник: в. "Стандарт" |