През първото десетдневие времето ще бъде сравнително студено, особено в началото, с тенденция към повишение на температурите, по-чувствително през последните дни от периода. В началото на месеца ще бъде предимно слънчево, но с доста ниски минимални температури. Впоследствие времето ще стане по-променливо, но валежите ще бъдат относително малко.
През второто десетдневие времето ще се задържи променливо. Чувствително застудяване и превалявания се очакват към 13-14 февруари и до края на десетдневието ще остане по-студено от обичайното.
През третото десетдневие се очаква преобладаващият пренос на въздушни маси да бъде от север и температурите да се задържат по-ниски от нормалните за сезона, а валежите - около нормата. Февруари е последният типично зимен месец.
Продължителността на деня от 9 часа и 59 минути в началото достига до 11 часа и 11 минути в края на месеца. С нарастването на деня се увеличава и слънчевото греене до 90-100 часа. Температурите на въздуха се повишават като средномесечните температури за Североизточна България са около нула градуса, а за Черноморието между 1 и 3 градуса. Наблюдавани са значителни отклонения от нормите: За Варна най-топъл е бил февруари през 1958 и 1977 год. със средномесечна температура плюс 7.7 градуса, а най-студен през 1929 год. - минус 7 градуса. Тогава морето във Варненския залив замръзва. През тази далечна година от 7-ми до 11-ти февруари всеки ден са били регистрирани абсолютни минимуми. Минималната температура на въздуха на 11.02.1929 година е спаднала до минус 24,3 градуса и досега това е най-ниската температура измерена във Варна.
Февруари е един от най-сухите месеци с валежни норми между 35 и 45 л/кв.м., а за Югоизточна България 50-60 л/кв.м. Във Варна най-много валежи е имало през 1901 година - 94 л/кв.м., а най-малко през 1914 год. - едва л/кв.м.