Стоковите борси определят цената на пшеницата. Основните страни, които я диктуват, са Русия, Украйна, Канада и Аржентина. Реколтата на зърно у нас е богата, но и тази година не е с добро качество, разкри той.
При положение, че стойността на пшеницата е между 40 и 80 на сто по-висока, хлебопроизводителите са изправени пред дилемата или да фалират, или да вдигнат цената на продукта си, коментира Бонев. Тези нови калкулации обаче не влизат на пазара веднага, тъй като фирмите обикновено са зависими от сключени договори с вериги магазини. Последното нещо, към което биха прибегнали производителите, е повишаване на цената на хляба, тъй като пазарът е изключително стагниран, посочи той.
Върху определянето на цената на хляба влияят много фактори като осигурителен праг, данъци и борси. Основно обаче тя се определя от стойността на брашното. Ако една фирма работи с качествено хлебопекарно брашно, тя ще заплати около 380 лв. за тон зърно, разкри Бонев. Практика е да се работи и със зърно от чужбина.
В момента цената на един заводски хляб във Варна е между 95 ст. и 1 и 10. Според Иво Бонев тя не бива да бъде определяща за потребителите при избора на хлебни продукти. По негови думи културата на варненци се повишава и те предпочитат все по-качествени стоки. За да сме сигурни обаче какво купуваме, трябва внимателно да четем етикетите, съветва председателят на варненските хлебопекари.
Източник: Дарик