Сред заболелите от опасния вирус има деца на по-няколко месеца, 4-годишни и такива в училищна възраст. За лечение по време на празниците е настанен и 37-годишен мъж. "Това е епидимично разпространнение на заболяването. Боледуват лица, които не са имунизирани", обясни д-р Кирова.
Според данни на РИОКОЗ общият брой на заболелите от морбили във Варна за декември е над 50.
Статистиката на Националния център по заразни и паразитни болести сочи, че от началото на 2009 г. до последните дни на декември са регистрирани над 2000 случая на морбили. Над 1600 от тях са потвърдени. 50 % от сигурните случаи са с епидемична връзка. През изминалия месец са регистрирани смъртни случаи на деца в областите Сливен и Бургас. Тези два района, заедно с област Добрич, са с най-висока заболеваемост в страната, сочат още данните. От началото на миналата година болестта е причинила смъртта на 7 пациенти.
Усложнения се появяват особено при недохранени организми, живеещи при тежки битови условия. Такива предпоставки съществуват основно в ромските махали, каквато има и тук във Варна, посочи д-р Кирова. Жителите на тези квартали са основно тези, които отказват имунизация. При тях е и основният процент от заболелите.
Морбили е остро протичащо и силно заразно инфекциозно заболяване. Причинява се от вирус. Характеризира се с висока температура до 40 градуса, хрема, кашлица, зачервяване на очите и разпространяващ се кожен обрив от главата към тялото. Появява се блед триъгълник около устата и носа, а лицето се зачервява.
Вирусната инфекция при морбили засяга предимно дихателната система и е възможно развитието на усложнения в тази област. Болестта се разпространява от човек на човек доста лесно. Вирусът на морбили е силно заразен. Той се пренася по въздушно-капков път чрез микроскопични капчици, които се отделят от носа, гърлото и устата на болния в ранните фази на болестта.
Заразяването с вируса на морбили може да стане при директен контакт с носен или гърлен секрет от заразен човек или при контакт с предмети, заразени с вируса на морбили. Инкубационният период е 10-14 дни.
Единственият начин за предпазване от заболяването е имунизацията. Тя се прави веднъж на 13-месечна възраст и веднъж на 12-годишна възраст. Основната цел в момента е да се направи масова имунизация, каза още д-р Кирова. Тя посочи, че са дадени предписания на личните лекари да обхванат всички необхванати до този момент хора и всички деца, които подлежат на имунизация.
След преболедуване от морбили, както и след правилно проведена имунизация, човек развива доживотен имунитет срещу вируса. Срещу морбили съществува естествен имунитет. Кърмачетата, родени от майка, прекарала морбили, получават от майката пасивен имунитет, траещ до края на първата година от живота им.
Източник: Дарик
Още по темата (34): | |