© Impact Press Group | | Сладкарски бои слагали в хляба варненски производители само и само да печелят пазар. Този негативен резултат от кризата отчете пред медиите шефът на Регионалния съюз на хлебопроизводителите и сладкарите Иво Бонев. По думите му, производителите масово започнали да свалят цените на продуктите, за да печелят клиенти, а това неминуемо водело да използването на по-некачествени суровини. Цената на заводския хляб падна до 30 стотинки. На места даже се подаряваше, с цел да се спечели пазар, коментира Бонев.Той информира, че във Варна все още няма фалирали хлебопроизводители, докато във Велико Търново например шест фурни преустановили работа. Една от седемте утвърдени фирми в града обаче спряла производство и вече се занимава само с търговия, като препродава стока.
През следващите месеци работещите в бранша ще продължат да фалират или просто да търгуват, прогнозира председателят на браншовата организация в морската столица. По думите му расте и броят на хлебопроизводителите, работещи в сивия сектор. Към него вече се числят повече от половината фирми в региона, твърди Бонев. Той посочи, че Регионалният съюз на хлебопроизводителите и сладкарите е създал холограмен знак, който се поставя на продуктите на тези от тях, които са доказали качеството си на работа.
До края на 2010 г. ще бъде открита Агенция по безопасност на храните, в случай че е осигурено необходимото финансиране. Това пък е обещал зам.-министърът на земеделието Цветан Димитров на среща с браншовата организация преди време. Целта е да се уеднаквят критериите за производство на хранителни продукти, както и да се упражнява строг контрол при проверките. Така например и към момента предприятия работели без системата за безопасност на храните ХАСЕП, въпреки че наличието й е задължително от 2007 г. Само една фирма във Варна пък притежавала сертификат ISO.
От бранша продължават да настояват и за изготвянето на Етичен кодекс на производителите на хлебни продукти, както и за намаляване на Данък добавена стойност. В момента данъкът е 20%, а според производителите трябва да бъде между 6 и 12%, какъвто е в повечето европейски страни.
Източник: в. "Позвънете новини" |