© Impact Press Group | | "Деца в Дома за деца и младежи с умствена изостаналост "Св. Мария Магдалена" в Рудник не умират, защото са увредени, а защото страдат и защото към тях се отнасят с престъпна небрежност. Поставени в друга среда, деца със същите увреждания просто разцъфват". Това каза Анета Генова, юрист в Българския хелзинкски комитет (БХК) и участник в извършената през май комплексна проверка в дома. Проверка, в която са включени и представители на Окръжна прокуратура, здравната инспекция, Агенцията за закрила на детето и още куп институции установила, че социалното заведение в Рудник е сред 5-те дома, където грижата е най-занемарена. Заключенията на екипа показват, че на децата се дават твърде много, а често и неправилно лекарства. В институцията няма назначени рехабилитатор и лекар. Нощните дежурства се поемат от двама души от персонала - медицинска сестра и санитарка, а в щатното разписание на дома не са предвидени психолог, логопед, специален педагог.По време на проверката, едно от децата е било открито в окаяно състояние, след като повърнало. Въпреки нееднократните молби да се погрижат за него, то не било почистено до края на проверката. "Цялото беше омазано и с мехлем заради кожен проблем. Според мен то беше с изгаряния. Изглеждаше трагично и едва дишаше. Месец-два след нашата проверка това дете е починало", допълни координаторът на проверките, извършвани повсеместно в домовете Анета Генова. Според нея само 2 години по-рано в Рудник е имало друга екипна проверка, която детайлно описала проблема на всяко дете и дори били дадени предписания за всяко едно, както и за обособяването на по-активните, за да не пострадат останалите. За едно от тях било указано как да бъде хранено, но още същата година то също починало. За последните 10 г. в дома са починали 6 деца.
През 2006 г. две деца се добрали до лекарския кабинет, където изпили солидни дози медикаменти, оставени незаключени в шкаф. Те били приети в болница с тежко отравяне, се казва в доклада на БХК.
Заради липсата на логопед при 15 от настанените в дома нямало никакъв напредък в говорното им развитие. Проверяващите установили още, че в дома няма жизнено пространство за всекидневните нужди на възпитаниците на дома. "В тоалетните и банята са правени ремонти, но те представляват едно общо помещение без прегради, което е абсурдно", допълни още Генова. Трима от възпитаниците на дома били незрящи, а двама от тях били затворени в стаите, въпреки хубавото време, което изкарало повечето деца на двора. В същото време проверяващите не пропускат факта, че заради ниските заплати текучеството сред персонала е голямо, което прави невъзможно полагането на добра специализирана помощ.
Източник: в. "Позвънете новини" |