© Impact Press Group | | Варненският апелативен съд измени определение на първоинстанционния съд от миналата седмица и определи по-лека мярка за неотклонение „домашен арест" за бившия председател на Общинския съвет във Варна Борислав Гуцанов. Той и бизнесменът Данаил Славов са разследвани затова, че заедно с прокуриста на "Градски транспорт " ЕАД Пенчо Пенчев и с Главната счетоводителка на транспортната фирма Йоанна Иванова, през периода от 2003-та до 2007 година във Варна са участвали в престъпна група, сключвала неизгодни сделки за автобуси за градския транспорт във Варна при условията на превишаване на власт и за лично облагодетелстване. Според обвинението Гуцанов, Пенчев и Иванова взели участие в престъпното сдружение като длъжностни лица заемащи различни отговорни постове. Бившият председателят на Общинския съвет във Варна е привлечен като обвиняем за извършването и на други три престъпления: затова, че през 2003 година в съучастие като помагачи със Славов, с Пенчев и с холандския гражданин Адрианус Елбърт Йозеф Дингян, като извършител съзнателно сключил неизгодна сделка с "Екселенс трейдинг" от Люксембург по доставка на 20 автобуса "Рено" и от това е произлязла значителна вреда за Градски транспорт. Гуцанов е разследван и затова, че през периода 2005 - 2007 година в съучастие като помагач с Даниел Славов и с холандския му партньор Дингян спомогнали прокуриста на Градски транспорт ЕАД Варна Пенчо Пенчев и счетоводителката Иванова да нарушат служебните си задължения, да превишат правата си, за да набавят за себе си и за другите облага. Бившият председател на Общинския съвет и бизнесменът Славов са привлечени като обвиняеми и по обвинение за подбуждане към лъжесвидетелстване на бизнеспартньора на Славов холандеца Адрианус Дингян. Днес въззивната апелативна инстанция разгледа и приложи към делото резултатите от назначените от обвинението съдебно техническа и Съдебно - медицинска експертизи, както и представеното от защитата решение на Общински съвет във Варна, с което е избран нов председател на местния парламент. Съдът отново изслуша цитираната от защитата съдебна практика на ВКС, според която обвинението за престъпление по служба, за което се разследва Гуцанов е несъставомерно.
За да определи втората по тежест процесуална мярка за принуда, спрямо Гуцанов, въззивната апелативна инстанция потвърди изводите на Варненския окръжен съд, че няма опасност той да се укрие от разследващите органи. Към този аргумент въззивният съд прибави и отпадналата опасност от извършване на престъпление спрямо правосъдието, тъй като Общинският съвет във Варна вече има избран нов председател.
Определението на Варненския апелативен съд, с което е изменена мярката за неотклонение от „задържане под стража" в „домашен арест" не подлежи на обжалване. |