Прекъснатият водопровод осигурява около 20% от водата на Варна и градът не беше заплашен от воден режим. Инцидентът обаче показа колко уязвима е обществената ВиК инфраструктура.
Водопроводът "Девня-Варна" е строен през 50-те години на миналия век, като първоначално дебитът му е бил 50 л/сек. Капацитетът стига до 1600 литра в секунда, след като е поставена стоманена тръба през 1989 г. Водата от девненските карстови извори е една от най-качествените в региона. Основният провод, който захранва Варна, е "Китка-Варна" с водоизточник яз. "Камчия", като водоподаването е 1800 л/сек. Построен е през 1975 г. "ВиК" ООД - Варна, поддържа и обслужва над 4300 км водоснабдителна мрежа, от които 1100 са на територията на града. Проводите са ерозирали, заради което водното дружество отчита сериозни загуби на питейна вода. Около 40% от липсите обаче се дължат на кражби. В момента се работи по строителството на най-модерния в региона провод "Камчийски пясъци", който се изпълнява с чугунени тръби. Тръбите на дружеството обаче практически не достигат до новопоявилите се вилни зони като "Перчемлията" и десетки селища в община Аксаково, които през последните години се пооживиха, след като десетки варненци и чужденци си купиха къщи. Недостигът на питейна вода в някои от районите е и заради поливане на градини. Честите аварии в идеалния център на Варна се дължат на комбинацията от променливо налягане и ерозиралите тръби, които се пукат при всеки по-сериозен напор на водата. Затова и ВиК - Варна, работи по проект за въвеждане на регулатори на налягането. Цената на един регулатор е около 100 000 лв., като се очаква инвестицията да се изплати за 2-3 години само от икономия на средства за аварийни ремонти.
Приоритет на ВиК - Варна, е изграждането на нова или реконструкция на съществуващата пречиствателна станция на Златни пясъци. Правителството наскоро отпусна необходимите средства за проекта. Очаква се новото съоръжение да има капацитет за 72 000 жители, като в сумата влиза и вилната зона "Ален Мак". "Проектът трудно ще бъде защитен, защото съоръжението работи на пълни обороти само три месеца в годината. Новата станция може да заработи до 2015 г.", коментира директорът на ВиК - Варна, инж. Веселин Русев. Изграждането е по проект на стойност 48 млн. лв. и се финансира от ОП "Околна среда". Първият етап на проекта - проектирането, трябва да започне в началото на тази година. Очаква се екипът да предложи три варианта, от които възложителят да избере най-подходящия. Същевременно ВиК -
Варна, ще стартира до няколко месеца проекта за дълбоководно заустване на водите от сегашната пречиствателна станция. Тръбата трябва да отведе отпадъците на 1 морска миля в морето. Това временно решение ще позволи да се прекъсне работата на пречиствателната станция, докато заработи новата.
Източник: в. "Строителство имоти"