Над 600 варненци, които ползват и харесват басейна с минералната вода, популярен като Гьола, са се подписали под петиция за узаконяването на водоизточника и превръщането му в достъпно безплатно място за посещение на варненци, предаде репортер на
Varna24.bg.
Днес около 50 предимно възрастни хора окупираха сградата на Община Варна с плакати в ръце. Те бяха посрещнати от зам.-кмета Пейчо Пейчев, който обясни:
"Организаторите на протеста са сгрешили адреса, защото тази собственост на минералните източници е указана в Закона като изключително държавна собственост и Община Варна няма касателство към баните на този етап. Затова исканията трябва да бъдат отправени към държавата. Но не е това проблема. Там, където е държавна собственост, няма как да бъдат извършвани каквито и да било строителни дейности, нито Общината може да провежда действия, свързани с финансиране. Ние финансираме само общинска собственост. От 2014 г. по инициатива на г-н Иван Портних са предприети действия за промяна в Закона за водите и съвместно с Министерство на околната среда и водите е инициирана промяна. Тя предвижда възможност за предоставяне на минералните източници, които са на територията на Басейнова дирекция, която отговаря за Черноморския регион. Те са внесени в МОСВ. Всички тези минерални източници са разгледани от експертна комисия и са подготвени за внасяне в Народното събрание, където да минат през съответните комисии. Промените предвиждат част от тези източници да бъдат предоставени за управление на общините с цел децентрализация за ползването им и се дава възможност за миниминизиране на цените, при които да бъдат ползвани тези минерални източници. Очакваме решението на НС. Едва след като промяната бъде осъществена, тогава ще направим така, че да има обществена къпалня. Ще можем тогава да предприемем инициативи съгласно ОУП. Сега нямаме нормативна база, която да ни позволява някакви действия там. Според мен има нужда от такова място, което да е достъпно, но тепърва ще се мисли в тази посока."
Протестиращите обясниха, че басейнът не е популярен само сред местното население. Много чужденци, предимно руснаци и румънци, си купили имоти във Варна, именно заради лечебните свойства на топлата вода.
По повод на множеството инциденти в басейна един от протестиращите обясни, че хората, които за първи път посещават мястото трябва да са предпазливи и да не се задържат по-дълго от 15 минути във водата, която може да се окаже опасна за неподготвените.
Припомняме, че в отворено писмо неотдавна ползвателите на басейна се обърнаха към властите във Варна и към областния управител
Стоян Пасев, като представител на държавата, с искането да бъде узаконен и модернизиран съществуващия басейн с топла вода.
"Хората очакват от властите ангажираност, а срещат само противодействие. Наричат ги клошари, бездомници, гейове и въобще носители на всякакви заради, гонят ги от басейна.
През май 2016 г. организация, експлоатираща кладенеца, е намалила притока на вода към басейна с над три пъти, съответно температурата на водата е спаднала и се ускорява замърсяването й.
Хората са на мнение, че определени структури имат търговски интерес , а властите действат в тяхна полза.
Готови сме да подкрепим инициативата на Общинския съвет за промяната на законодателството относно условията за ползване на минерални извори, при условие, че се защитават интересите на местните жители - пенсионерите и по-бедните.
Жителите на Варна, които използват обществения безплатен СПА център, настояват, че басейнът е построен с дарителски средства за обществото и по право му принадлежи.
Затова водата от лечебния източник трябва да остане безплатна за хората. Те искат и могат сами да го експлоатират, подобряват басейна със свои средства, като спазват санитарно-хигиенните норми.
Очакваме от властите вземане на решение, съвместно с нас за съдбата на обществения басейн", се посочва в петиция, изпратена от инициативен комитет до редакцията на Varna24.bg.