Проучват дали са опасни деретата във Варна
Нов проект има за цел да покаже какви опасности крият деретата във Варна и какви мерки трябва да се предприемат, за да се избегнат евентуални наводнения. Темата е повече от актуална на фона на обилните валежи и бедствията, които оставиха под вода част от Южна България.
С проучването в общината е ангажиран Институтът за екологична модернизация. Изпълнителният му директор инж. Людмил Икономов обясни, че работата все още е в началната си фаза. Проектът се реализира в рамките на европейска програма и с партньорството на 8 държави. Избрахме като пилотна зона дерето на село Константиново. Анализите там показаха, че при едно сериозно наводнение съществува риск за 4 - 5 от къщите, тъй като, ако дерето прелее, те може да се окажат под вода. Цялостното изследване на деретата във Варна трябва да приключи до средата на годината. Вероятно през юли ще разполагаме с подробни данни и предложения за конкретни мерки, посочи Икономов. Компютърните модели, които разработваме, дават точна картина за ефекта върху деретата при различни сценарии. Благодарение на това можем да набележим най-уязвимите и критични зони. Обследването същевременно ще покаже и какви технически мерки са необходими. Някъде например може да се наложи изграждането на прегради за контролирано наводнение или за отбиване на водата, така че да се забави нейното придвижване до най-ниските части на града, изтъкна Людмил Икономов.
Визуалната оценка сочела, че деретата в града не са в добро състояние. Голяма част от тях са задръстени и зле поддържани. Разчистването им се възлага с обществена поръчка, но за да има наистина резултат от нея, е редно да бъде съобразена със спецификите на всяко от деретата. Изсичането на храстите по склоновете често не е достатъчно, а изследването може да покаже в кои критични точки трябва да бъдат насочени усилията за разчистване, категоричен бе експертът.
Източник: в. Черно море