© Impact Press Group | | Освен традиционното пролетно пръскане против кърлежи се извършва и допълнителна, аварийна дезакаризация на тревни площи, заяви доц. Станка Маринчева шеф на дирекция "Здравно развитие" към Община Варна. Тя допълни, че това се налага заради дъждовните дни и силно избуялата трева, които благоприятстват развитието на насекомите.Преди седмица допълнтелна дезакаризация е направена в спортния комплекс в Младост, около къщата, в която са настанени децата от Могилино и в Аспарухово. Най-вероятно отново ще се пръска и покрай пранизиците на районите, каза още доц. Маринчева.
При пръсканията задължително се обработват училища, детски градини и ясли, както и обществено значими и посещавани места като Морската градина и Аспаруховия парк. Междублокови пространства се пръскат само, ако съответното районно кметство е предало, че на мястото има детски площадки и други важни публични терени.
Две са задължителните дезакаризации, които се извършват през годината, каза още доц. Маринчева. Те са пролетна и есенна. Пролетната е завършила и е обхванала 2500 дка във Варна и близките общини. Дезакаризирани са Зоокътът, 600 дка от Морската градина, 40 дка от кметство Тополи, 300 дка от Казашко и 114 дка от кметство Каменар. В районните кметства освен задължителното пръскане на градини и ясли са обработени 270 дка в Одесос, 369 дка в Приморски, 626 дка в Младост и 238 дка във Владиславово.
Трудно е да се определи точно къде са се случили ухапванията от кърлежи, но голяма част от тях стават във вилните зони, смята доц. Маринчева. Тя допълни, че общината няма отношение към частните имоти и собствениците трябва сами да се грижат за дезакаризацията.
Като цяло се поддържа ниска популация на кърлежите, каза още Маринчева.
Източник: Дарик |