© | | Проблемът със самоубийствата от Аспарухов мост може да бъде решен по много лесен и евтин начин, ако бъде обезопасен с мрежи или високи огради. Това обясни обясни доц. Тони Дончев, клиничен психиатър във Военномедицинската академия по време на 21-ата конференция на Българската психиатрична асоциация, която се проведе в курорта Златни пясъци.Има 10 емблематични места по света, където хора отиват, ако са решили да сложат край на живота си. За Варна това е Аспаруховият мост, каза доц. Дончев. На Айфеловата кула например са опънали мрежи, а не са спрели достъпа на туристи. Така трябва да стане и с Аспарухов мост.
"Все пак всичко трябва да е в разумни граници - след като стават автопроизшествия, автомобилите спират ли да се движат", подкрепи го и д-р Владимир Наков от Националния център по обществено здраве и анализи.
Според доц. Дончев най-често хората се опитват да се самоубият с медикаменти. На следващо място, макар че в различните региони на страната да има разлики, е обесването. В Югоизточна България например по този начин се самоубиват няколко пъти повече хора, отколкото в други региони, посочи специалистът. През последните две години самоубийствата у нас са 12 на 100 000 души. Опитите за самоубийства са около 3000, като тенденцията от 2009 - 2011 г. е бавно и постепенно броят им да се увеличава. Противно на утвърденото мнение, че пролетта и есента са сезоните на самоубийствата, доц. Дончев е стигнал до различен извод, според който най-много трагични инциденти има през лятото, през месеците юли и август.
Източник: в. "Монитор" |