Развъждането на котешките бълхи става благодарение на основния им носител - котките. Популацията на четириногите се увеличава на практика неконтролируемо. Тяхното присъствие в мазетата обаче не е довело до намаляване на популацията на плъховете.
Специалистите предполагат, че котките не се морят да ловуват, защото намират храна в изобилие покрай казаните за смет. За развъждането на писаните, а от там и на бълхите, принос имат и самите жителите на блоковете. Някои от тях редовно купуват храна в големи количества за уличните котки и кучета, като ги събират под балконите си.
"Към момента не може да се говори за бум на гризачи или насекоми. Постигнато е някакво биологично равновесие", коментира Райчев. По данни на "Дезифенкциозна станция" - Варна, през последните години се увеличава броят на фирмите, които редовно обработват складовете, офисите, зелените площи и плажовете против гризачи, кърлежи, бълхи и хлебарки.
Въпреки дератизацията, борбата с плъховете не е довела до намаляване на тяхната популация, а по-скоро се стопира разпространението им. Гризачите обитават градските канали и канализацията, където намират храна в изобилие. Плъховете могат да издържат във водата до 72 ч, подскачат на височина до 60 см и се размножават целогодишно. Предават си един на друг информация за опасност и бързо се научат да избягват капаните и отровните примамки. Новите препарати обаче са "по-хитри" от гризачите.
"За да има ефект, капаните и примамките трябва да се поставят редовно и координирано из целия град. В това е добре да се включат и гражданите", коментира д-р Райчев. Подобна практика е имало преди време и усилията са давали добър резултат.
В последните години срещу гризачите се ползват ефективни електронни устройства. Машинките излъчват мощен 130 децибелов ултразвуков сигнал с променлива честота в обхвата 30 до 65 килохерца. Лабораторно доказано е, че ултразвук с такива параметри атакува нервната система на домашните вредители и ги кара да напуснат защитаваната от уреда територия.
Аналогични устройства се ползват успешно и за прогонване на мишки, хлебарки, бълхи и мравки. Честотата на излъчвания сигнал на уреда се променя вълнообразно, което не позволява на вредителите да свикнат с него. Цената на микровълновите излъчватели е около 40 - 50 лв. Ползват се широко за защита на складове.
На пазара се предлагат и аналогични устройства за пропъждане на котки и кучета. Уредът излъчва мощен 130 децибелов ултразвуков сигнал с променлива честота в обхвата 16 до 23 килохерца. Консумацията на ток е незначителна. Едно устройство на цена от 50 - 60 лв. осигурява защита за площ 250 кв. м.
В борбата против агресивните бездомни и домашни кучета пък се ползва ултразвуков кучегон, който е безопасен за хората. За сметка на това причинява неприятно усещане на кучетата и ги държи далеч от пешеходците и велосипедистите.
Източник: в. "Морски Труд"