В първия ден от провеждане на тестовете (23 март) във Варна в 12.15 часа министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев ще посети една от изпитните зали - в СОУ „Д-р Иван Шишманов" за деца с увредено зрение (Варна, кв. Аспарухово), за да поздрави участниците. С помощта на специалния софтуер за провеждане на тестовете министър Василев ще генерира въпросите, които ще решават всички участващи в тази изпитна сесия.
Освен при посещението на министър Василев в изпитната зала във Варна, представителите на медиите, които желаят да присъстват на началото на изпита, могат на 23 март между 10:00 и 10:30 часа (когато тече настаняването на участниците) да посетят някоя от залите за провеждане в различните градове. За спокойното протичане на изпита и за комфорт на участниците веднага след началото на изпита външните посетители ще бъдат помолени да напуснат залата. Места за провеждане на конкурса:
София:
23 март 2009 г.; начало: 10:30 часа
Сдружение „иЦентрове" Българо-корейски интернет център, площад „България" 1 (подлеза на НДК)
ДАИТС Българо-корейски интернет център, ул. „Гурко" 6
Варна:
23 март 2009 г.; начало: 10:30 часа
СОУ „Д-р Иван Шишманов" кв. Аспарухово, местността Вилите
Пловдив:
23 март 2009 г.; начало: 10:30 часа
Национален център за рехабилитация на слепи кв. Изгрев, ,л. „Ландос" 24
Бургас:
23 март 2009 г.; начало: 10:30 часа
Бургаски свободен университет бул. „Сан Стефано" № 62, ет. 1, зала 105
Велико Търново:
23 март 2009 г.; начало: 10:30 часа
Европейски център бул. „България" 4
Горна Оряховица:
23 март 2009 г.; начало: 10:30 часа
СОУ „Вичо Грънчаров" ул. „Цар Освободител" 6
Монтана:
23 март 2009 г.; начало: 10:30 часа
Телецентър ул. „Любен Каравелов" 1
От регистрираните кандидати най-много желаещи има за явяване на тест в София - 215 души. Следват Варна - 70 души; Пловдив - 69 души; Велико Търново - 45 души; Бургас -37 души, Монтана - 13 души. Най-голям дял от кандидатите са с образователна степен магистър (59.7%), следвани от бакалавър (30.8%). Завършилите колеж са 8.6%, със степен доктор са 0.9% от регистрираните.
От регистрираните кандидагти 177 души са с упорно-двигателно увреждане, 93 със зрително, 45 с функционално увреждание, 24 със слухово, останалите 110 души са с други видове увреждания. Уточняването на типа увреждане е важно за организацията на самия конкурс, за да бъдат съобразени залите и компютрите със специфичните потребности на всеки кандидат. Тестовите центрове са специално избрани така че да са достъпни за хора с двигателни увреждания. Кандидатите със зрителни увреждания ще полагат теста в специално оборудвани за целта зали с екранен четец JAWS и синтезатор на речта „Гергана". За кандидати със слухови увреждания ще бъде осигурен жестомимичен превод.
Тестовете започват в 10:00 часа в посочените два дни и се провеждат през целия ден на няколко сесии, така че да бъдет обхванати всички регистрирани. Изпитът е под формата на тест от 60 въпроса, чрез които ще се провери нивото на познаване и разбиране на основните нормативни актове, регламентиращи функционирането на администрацията в България, функциите, правомощията, отговорностите на различните административни органи, информираността за историята и институциите на ЕС, както и въпроси за проверка на общата езикова подготовка. Въпросите за всеки тест се генерират непосредствено преди неговото начало чрез специален софтуер, който на случаен принцип избира от банка с въпроси. Избраният вариант автоматично се зарежда на компютрите на всички участници в съответната изпитна сесия, независимо в кой тестови център в шестте града се намират. Веднага след отговарянето на всички въпроси или след изтичане на времето за решаване всеки кандидат вижда постигнатия от него резултат. Всеки верен отговор ще дава по 1 точка, като за успешно преминаване на теста ще са необходими минимум 36 точки.