На събитието присъстваха още посланикът на Кралство Белгия у нас - Н. Пр. Франсоа Бонтан, областният управител на Варна Стоян Пасев, председателят на Общински съвет - Девня Владимир Ненков и неговият заместник Методи Нецев, председателят на Варненската търговско-индустриална камара (ВТИК) Иван Табаков, бизнесмени, директори на химически заводи в Девня и др.
"От името на правителството изразявам подкрепа и възхита от Вашата лична история и тази на компанията "Екофос", заяви министър Василева, след като Мохамед Таким направи интересна презентация на своя житейски и професионален път. Министърът подчерта, че при изграждането на базата на белгийската компания "Екофос" в Девня са спазени всички изисквания за защита от замърсяване на въздуха, водите и почвите.
"Технологията, която се развива тук, отразява грижата за ефективност на ресурсите и безотпадност на производството. Правителството ще продължи да осигурява политика на стабилност на икономическата среда", увери министър Василева.
Председтелят на ВТИК връчи на г-н Мохамед Таким диплома за принос в развитието на икономиката в регион Варна, както и книга по повод 150 години от учредяването на съсловната организация.
След официалната презентация на компанията и на новоизградения в Девня демонстрационен център, гостите имаха възможността да се запознаят отблизо с пилотната инсталация за извличане на фосфор за индустрията от скали с ниско съдържание, чийто изобретател е самият Мохамед Таким.
Проектът на белгийската група в Девня е реализиран в рамките на 3 години и 20 000 часа проектиране, като са инвестирани 10 милиона евро. Технологичният и иновационен център е разположен на територия от 28 000 m². Площта на технологичното хале е 3000 m², а капацитетът за преработка на фосфатна скала е 0,5-1 тон/ час. В центъра работят 38 висококвалифицирани специалисти.