Първата в България среща на тема: "Балансираното представителство на мъже и жени в средното образование", събра директори на варненски училища с експерти от областна управа и от Министерство на труда и социалната политика, предаде репортер на Varna24.bg.
Целта на срещата е да бъде дискутирана равнопоставеността на половете в образователната система и възможността да бъдат привлечени повече мъже учители както в училищата, така и в детските градини.
На този етап има дискриминация при наемането на мъже-учители от страна на директорите, смята зам.-областният управител на Варна Илиян Карагьозов.
Той подчерта, че докато в образователната система мъжете са дефицит, то в силовите министерства не са назначавани достатъчно жени, така че и там предстои среща на тема равнопоставеност.
Според зам.-областният от липсата на достатъчно мъже учители спада качеството на образованието.
Ирина Иванова, началник отдел "Равни възможности и антидискриминация" в Министерство на труда и социалната политика обясни, че правителството е решено да се справи с този проблем.
Статистиката в европейски план според данни на Евростат показва, че 93% от българските учители са с висше образование и 84% от тях са жени.
48% пък са на възраст над 50 години. Страната ни се нарежда на трето място по ниво на феминизация на учителската професия след Латвия и Литва.
Българските учители са сред най-възрастните след тези в Италия.
Според статистика на НСИ за 2017-2018 г. над 98,7% от работещите в българските училища и детски градини са жени. Мъжете в детските градини у нас са 248.
Най-ниското ниво на феминизация в професията е в професионалните училища - 73%.
Значително по-ниска е феминизацията във висшето образование, където има превес на мъжете преподаватели с 50,5%.
Според експерта заплатите в образованието се повишават и това ще привлече повече желаещи сред мъжете да упражняват учителската професия. Очертава се тенденция в секторите, в които работят повече мъже, да нарастват и заплатите, каза още г-жа Иванова.