Предишният проект от 1982 г. е с директивен характер, защото зад него е стояла държавата и тя е можела да се ангажира със стойността и срока за завършване на проектите. В условията на пазарна икономика обаче не може се прогнозират иннвестициите и кога ще бъдат осъществени те. Затова сегашният план има регулативен характер и е гъвкав по отношение на инвестиционните инициативи, заяви проф. Иван Никифоров. Новите зелени площи, които са включени в плана, са 2100 хектара. Те са предимно в южните и северните райони. Островната част ще бъде централна зона и там ще бъдат разположени обществени сгради.
Обръщането на Варна към залива и усвояването на териториите на пристанището и островната част е мечта на няколко поколения архитекти, заяви проф Бунев, който е участвал в разработването на проекта. Според него първото публично обсъждане е протекло на „нормално скандалджийско ниво", тъй като в практиката си е имал и по-драматични случаи. Хората идват на срещите, за да разберат какво ще се случи с техния имот, и не можем да ги виним. Очакваме от тях обаче да чуем по-общи виждания за развитието на Варна, коментира още проф. Тодор Бунев. Според него на публичните обсъждания специалистите са по-малко активни, тъй като предпочитат други форми да изразят становищата си.
Няма възможност обсъждането за „Одесос" да бъде повторено, както беше поискано на дискусията в четвъртък, добави Икономов. За да бъде повторена процедурата трябвало да има нарушения, каквито липсвали.
Серията от публични обсъждания продължава с район „Приморски". Неговите жители могат да се запознат с проекта за общ устройствен план днес от 18 ч. в зала „Пленарна" на Община Варна.
Източник: Дарик
Още по темата (228): | |