Двете тези вече са се сблъскали в съда, като резултатът е в полза на РДНСК. Това довело и до събарянето на постройката. Собствениците й обаче са толкова несъгласни с решението на съда, че са подали иск до Европейския съд в Страсбург с мотива, че на практика им е отказано правосъдие.
Макар постройката да е стара, РДНСК се занимава със случая от около две-три години, поне по думите на потърпевшите. "Дойдоха, залепиха ни бележки на вратата и на прозореца, че трябва да се явим там. Още с влизането питат: "Имате ли строителни документи?" Ние казваме, че имаме нотариални актове, но това вече не интересува РДНСК", оплака се Йордан Йорданов, един от собствениците. Той обясни също, че според строителните контрольори незаконното строителство е извършено от Мария Йорданова. Тя обаче показва документ за имота от 1950 г., което означава, че тя се е захванала с незаконното строителство още преди да се е родила.
Съседи се притесниха за стената на двора си
Макар че у нас съседите нямат навика да се защитават едни други, особено като става въпрос за незаконно строителство, този случай се оказа различен. Живеещите в следващата сграда на ул. "Марин Дринов" също се оказаха притеснени от действията на РДНСК. Работата е там, че въпросната пристройка, която няма строителни книжа, граничи с техния двор. Събори ли се окончателно, пада и стената, която досега е деляла двата имота. Оказа се, че това изобщо не се нрави на живеещите в кооперацията на номер 41. Те, както и потърпевшите им съседи, доста се чудеха на течащото събаряне.
Според мълвата друг съсед, живеещ в същия двор като собствениците на стогодишната работилница, бил причина РДНСК да се захване с нея. Той имал познат в институцията, което довело до проблемите, възникнали преди няколко години.
Източник: в. Народно дело