РЗИ-Варна с предупреждение за опасност от рубеола

Автор: Пламена Николова
Коментари (0)
12:52 / 22.02.2018
9386
РЗИ-Варна предупреди за опасност от рубеола. Информация за заболяването е публикувана на сайта на здравната инспекция във връзка с писмо от Министерство на здравеопазването за засилване на надзора на рубеолата в страната, видя Varna24.bg

В съобщението се посочва, че рубеолата е предимно детско инфекциозно заболяване с вирусен причинител, което протича с умерено повишена температура, генерализирано увеличаване на периферните лимфните възли и дифузен дребнопетнист обрив по цялото тяло. Инкубационен период на заболяването е от 14-21 дни. 

Източник на инфекцията е болният човек, който отделя вируса 4-5 дни преди поява на обрива, по време на клинично изявения обрив и до две седмици след отзвучаването му, чрез носогърления секрет и в по малко количество чрез урина и фецес. 

Болните от рубеола са опасни заразоносители за околните от 4 дни преди и до 2 седмици след началото на кожния обрив. Вируса навлиза в организма през лигавицата на горните дихателни пътища и конюнктивите, като по лимфен и кръвен път достига до лимфните възли, където се размножава. 

При заразяване на непреболедували и неимунизирани бременни жени, рубеолната инфекция се предава на плода което води до тежки органни увреждания /така наречения разширен рубеолен синдром/, особено в първите три месеца на бременността или аборт и преждевременни раждания. 

В начало на заболяването се наблюдават грипоподобни симптоми - общо неразположение, умерено повишаване на температурата, главоболие, хрема, кашлица. Характерни за заболяването симптоми са увеличаване и болезненост на тилните и задушните лимфни възли и розово-петнист неконфлуиращ обрив, който започва зад ушите, лицето и шията и много бързо се разпространява по цялото тяло. Обрива изчезва до три дни. Често се наблюдава скрито протичане без температура и кожни обриви. 

Липсва специфично лечение. Преболедувалите от рубеола придобиват траен имунитет. Образуваните антитела срещу вируса осигуряват защита през целия живот на индивида и се предават от майката на новороденото. Този пасивен (майчин) имунитет предпазва от заболяване децата до около 1 година след раждането. Повторните инфекции (реинфекции) с рубеола се наблюдават рядко - дълги години след първата инфекция или имунизация и най-често протичат безсимптомно. При възрастните рубеолата протича по-тежко и често с усложнения. Рубеолата е ваксинопредотвратима инфекция. 

При липсата на специфично лечение на болестта, единственото сигурно и безопасно средство за защита е имунизацията. 

Схемата на имунизация е двукратна: на 13 месечна възраст и при деца на 12 години. Значението на рубеолата като проблем на общественото здраве се определя от увреждащото зародиша действие на рубеолния вирус по време на бременност. 

Заболели бременни или контактни на рубеола трябва да бъдат обхванати със серологично изследване с цел отхвърляне, респективно доказване на заболяване, като при двукратно лабораторно потвърдените случаи се препоръчва прекъсване на бременността. 

Противоепидемични мерки спрямо заболели се свеждат до: строга изолация на болните; хоспитализация на заболели с усложнения; контактните лица се поставят под медицинско наблюдение; предпазване на бременните от контакт със заболели, своевременно серологично изследване на бременни контактни жени или заболели от рубеола.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Надраскаха графит, посветен на НАТО във Варна точно преди открива...
Варненски ученици разбраха какво е правосъдие
Кметът: Започва демонтажът на неработещи бараки на ул. "Д-р Пискю...
Уиски потече от кафе машините във Варна
Благомир Коцев: Варна посреща Коледа и Нова година с изцяло обнов...
Протест "Нито една повече" във Варна и още няколко града


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).