Не пътувайте в чужбина без Европейска здравноосигурителна карта. С този документ се удостоверяват правата на всички здравноосигурени български граждани при необходимост от спешна и неотложна медицинска помощ в страните от Европейския съюз. Ако се нуждаете от медицинска помощ при пътуванията си в чужбина, единственият документ, който може да удостовери, че имате непрекъснати здравни осигуровки, е именно Европейската здравноосигурителна карта. За да бъде издадена ЕЗОК, е необходимо да се подаде лично или от упълномощено от вас лице с пълномощно, заверено от нотаруис, заявление по образец. Заявленията се купуват и подават на ул. "Сава" №2, където се намира офисът на фирма "КИМ 2000" във Варна. Работното време на служителите там е всеки работен ден от 8 до 16,30 часа. Освен заявлението, там ще ви поискат копие от личната карта и снимка - паспортен формат. За деца е необходимо и копие от акта за раждане, а за непълнолетни, които вече имат лична карта, не се изисква копие от акта за раждане. РЗОК - Варна, напомня, че срокът за издаване на Европейска здравноосигурителна карта е две седмици. За работещите ЕЗОК е валидна една година, а за пенсионерите по възраст - 10 години.
Ако времето до пътуването е по-малко от две седмици, РЗОК - Варна, ви съветва да подадете заявление за издаване удостоверение, което замества Европейската здравноосигурителна карта. Заявление за временните удостоверения се приемат в деловодството на РЗОК-Варна - ст. 102, където работят от 8,30 до 16 часа. Заявленията се попълват и подават лично или от упълномощено лице, което притежава нотариално пълномощно. Удостоверенията се изготвят за един ден и са с валидност до два месеца. При представяне на Европейската здравноосигурителна карта или временното удостоверение като турист или при други поводи за временен престой в европейска държава, ще можете да получите спешна и неотложна медицинска помощ в Австрия, Белгия, Великобритания, Германия, Гърция, Дания, Естония, Ирландия, Испания, Италия, Република Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Полша, Португалия, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Финландия, Франция, Холандия, Чехия, Швеция, както и в страните от Европейското икономическо пространство - Норвегия, Исландия, Лихтенщайн. Ако при временен престой в друга държава - членка на ЕС, пациентът се нуждае от специализирано лечение, като хемодиализа, кислородна терапия и др., преди отпътуването е необходимо да се информира за съответните формалности на горещия телефон на РЗОК - тел. 68 90 72, или от сайта на НЗОК, рубрика"Международно сътрудничество", подрубрика "Европейска интерграция". Това се отнася и за случаите, когато българският гражданин заминава за държава - членка на ЕС, с цел лечение.
Ако при временен престой в държава - членка на ЕС, българският гражданин е платил в брой за оказана медицинска помощ, след завръщането си в България той може да представи оригиналните платежни документи (фактури) пред РЗОК. Информация за процедуратасъщо може да се намери в сайта на НЗОК, рубрика "Международно сътрудничество", подрубрика "Европейска интеграция", линк "Какво трябва да знаят гражданите, желаещи възстановяване на разходи по реда на чл.34 от Регламент (ЕИО) № 574/72".
|