© Varna24.bg | | Работодателите във Варненско масово спрели да плащат осигуровки. Това показват данните от проверките на Националната агенция по приходите - Варна от началото на годината. Явно кризата се задълбочава и работодателите режат разходите от това перо, коментира началникът на отдел „Оперативен контрол" Христо Милев. Той посочи, че близо половината от съставените актове от началото на годината са именно за невнесени осигуровки. Общо за последните 7 месеца са съставени 855 акта, при реализираните 2466 проверки. В последните 2 месеца се забелязва тенденция на силно нарастване на бройката на нарушителите на трудовото и осигурителното законодателство. Само за юни от НАП са съставените 144 подобни акта, от общо 173. През месеца проверяващите са направили 242 проверки. Почти същата е бройката и през юли, когато приблизително 77 на сто са регистрираните нарушения са от такова естество. Милев отбеляза, че и голяма част от постъпващите жалби са именно от измамени работници. След като ги съкратят те се регистрирали в бюрото по труда, но там установявали, че осигуровките им не са плащани системно в последните месеци. Така безработните оставали и без обезщетение за безработица. Близо 60-70 на сто от всички жалби в агенцията били за такива случаи.За последните 2 месеца са издадени общо 74 акта за пропуски на търговците да регистрират направените продажби. Голяма част от тях са изловени при вече традиционните летни проверки на НАП по курортните комплекси. Интензивното наблюдение контрольорите са започнали в началото на юли, като само за месец са направени 193 инспекции на 43 обекта. Под засилен контрол са поставени хранителни магазини, барове, ресторанти и атракциони. Избираме така местата, че да има по-голям поток от клиенти, коментира Милев. Обектите се поставят под контрол за период от 3 дни до седмица. В това време 30-те данъчни инспектори стоят и наблюдават продавачите дали издават касов бон за всяка покупка. Оказало се, че най-сериозни нарушения в това отношение се правели в супермаркетите. Контрольорите имат и логично обяснение. В увеселителните заведения оборотите рядко спаднали. Имало такива обекти, в които продажбите се свили с около 30-40 на сто.
Видимо има туристи по алеите, но те предпочитат да си купуват храна и напитки от магазините, отколкото да посещават заведения, коментира данъчният шеф Христо Милев. Той добави, че лек спад в продажбите се наблюдава и при супермаркетите, но в най-лошия случай той бил в рамките на 5 до 10 на сто в сравнение с миналата година. Проверките ще продължат до края на август. По време на наблюденията данъчните отчитат близо тройно и четворно увеличение на оборотите в сравнение с предходните дни. Това недвусмислено говори за укриване на обороти. След селекция, тези лица ще бъдат предложени за извършване на данъчни ревизии, добави Милев.
Паралелно с инспекциите на магазините и заведенията, данъчните предприели масирани проверка и на обменните бюра по комплексите и в града. Поне по 2-3 писмени жалби и двойно повече телефонни обаждания се получавали на ден в НАП - Варна от измамени туристи, обменили валута. За съжаление в масовия случай контролният орган не можел да предприеме нищо.
Новата вълна сред чейндж бюрата била да извеждат некоректна информация пред входовете на обектите си. По наредба се изисквало вътре в бюрото да има табели с официалните обменни курсове. За информацията пред вратите му обаче нищо не се споменавало. Именно от това се възползвали некоректните собственици. Те изваждали табели, в които посочват не реалните курсове, а маржът между покупната и продажна цена. Така по-невнимателните граждани се заблуждавали и често сериозно страдали от по-ниските курсове купува. Във Варна имало поне 4-5 подобни чейндж бюра. Не било рядкост и обменителите откровено да лъжат клиентите си, като в разговор им съобщават погрешен курс. Според Христо Милев е необходимо да се направи сериозен ремонт на нормативната уредба, защото към момента по закон данъчните не могат да сторят нищо.
Източник: в. "Позвънете новини" |