© Народно дело | | Авторът на "Посланието Побити камъни" Георги Велев открил своя слънчев камък в уникалната местност разбит. Откривателят нашумя преди години с новаторски подход в преоткриване на историята на природната забележителност край Варна. Тогава той засне всеки от Побитите камъни под определен ъгъл, за да докаже, че древните са използвали мястото за естествен календар и са разчитали в него дори небесни послания. Така например едно от образуванията е разположено така, че да улавя първия слънчев лъч в точно определени дни в годината, съвпадащи с равноденствия и специалните слънцестоения.Според автора и неговите изследователски трудове местността е пълна със съзнателни творения на нечия дейност, така като и редица други забележителности из цялата страна.
Големите мегалитни комплекси у нас са откритието на живота му, смята той самият. Учените не го подкрепят изцяло, но за това пък местните власти започнаха да обръщат специално внимание на местността и да я развиват като атрактивен туристически обект, откак Велев изяви вниманието си към мястото.
Тезата на Велев е била дори активно и вулгарно атакувана в интернет пространството, което изобщо не притеснява автора, даже го радва, защото е убеден, че всеки новаторски подход в началото е оплюван, а впоследствие тачен. Като доказателство за това той посочва факта, че някои специалисти вече се заслушват в твърденията му.
Но последният факт при настоящото му посещение във Варна отново го е обезкуражил. Намерил разрушени някои от основните камъни, които е използвал за доказателства по твърденията си. Най-разстроен е от факта, че камъкът на специалното слънцестоене е разбит в средата - там, от където пропуска по уникален начин слънчевите лъчи в точно определени моменти всяка година от древността до днес. В района видял и ново хале. Отпадни води от него могат да залеят всеки момент световната забележителност - българския Стоунхендж, опасява се Велев.
Георги Велев: Варна има повече от Стоунхендж
Строителството в района застрашава един от най-хубавите дялове на Побити камъни - източната слънчевска група. Въло Радев е снимал там филма "Осъдени души". Сниман е и един американски филм. Въло Радев казва, че "това място не е от тоя свят". Значи това му е правило впечатление. Проблем са още отпадъците в района. Не е ясно и къде отиват отпадните и дъждовни води в района. Те ще предизвикат растеж на треви.
Книгата ми вече е преведена на английски и се чете в много страни. Изданието е на Европейската комисия. В чужбина обръщат внимание на тези неща. Ние не можем да си рекламираме забележителностите. Правя и филм за Побити камъни, но нямаме финансиране.
Дойде Робърт Бувал - той е от най-добрите археолози по света, който открива тайните на пирамидите в Гиза. Идва тук да прави филм и никой не се интересува. Той е удивен, че на Перперикон няма посетители. Казва, че в сравнение с нашите забележителности, Стоунхендж е нищо, а там чакаш по 4 часа на автобуса и плащаш по 60 паунда, за да се добереш. Откритието, че Побитите камъни са съзнателно творение, трябва да тръгне от Варна.
Източник: в. "Народно дело" |