© Varna24.bg | | Георги Коев, специалистът в областта на продажбите на жилищните имоти:- През миналата година беше регистриран много сериозен спад в продажбите на жилищни имоти в страната, а в това число - и във Варна. Наблюдава ли се вече раздвижване на пазара? - Относно жилищните имоти във Варна, раздвижване има от преди около четири месеца.
- В какво по-точно се изразява това раздвижване? - Ами хората ходят, гледат, купуват.
- А какви са нивата на цените нас жилищата във Варна към момента? - В момента сделки осъществяват продавачи, които, ако ни послушат разбира се, обявяват една нормална пазарна цена. Но да ви кажа, тези, които правят това са почти на 100 % хора, които са притеснени или от кредити по самия апартамент, или от някакви други техни финансови задължения, например фирмени, ако нещо не върви бизнесът им и така нататък. Но има един процент хора, които си държат на тяхната цена, която в момента никак не е актуална - например с 30 и повече процента над пазарната цена. Техните оферти си стоят в интернет пространството и тези имоти се продават примерно година - две. Такива хора казват - ние не бързаме, ще чакаме да се оправи положението, ще чакаме някой да дойде да ни даде тези пари. За мен, обаче, това не е оферта.
- А в каква степен се е увеличило като цяло търсенето на жилищни имоти? - Увеличено е категорично. От октомври - декември, има доста голям интерес от страна на купувачите и това е масово, масово се търсят малки апартаменти - двустайни, с една спалня и дневна стая. Ценовите нива при тях са около 40 000 евро, плюс - минус. Другото, което се търси масово, са тристайните апартаменти - с две стаи и хол. За тях ценовите нива се движат между 60 000 и 75 000 евро.
- От малките апартаменти, кои са най-търсените като ценови клас? - Ами за около 40 000 евро се търсят двустайни апартаменти. Въпросът е, че има много оферти с ценови нива около и малко над 50 000 евро. А който си предложи апартамента за 40 000 - 45 000 евро, в зависимост от квадратурата и местоположението, той си го продава, а и ние съответно реализираме сделки?
- А приблизително с колко процента е увеличението в търсенето на жилища? -Спрямо кой период?
- Спрямо периода на кризата, когато се е отразила по-сериозно при вас. - Ами кризата при нас, при недвижимите имоти, се усети в края на 2008 година, когато банките спряха да отпускат кредити. От тогава беше едно мъртвило до около септември 2009 година, като купувачите са около 99 % с кешово плащане, тоест, ипотечни кредити няма. В момента вече банките се поотпуснаха малко, може би от месец-два, и вече имаме клиенти, които са и с ипотечни кредити.
- Може би от това идва раздвижването при вас? - До някъде да. А преди Нова година раздвижването беше малко свързано с новия закон, който се очакваше да се приеме, във връзка със сметките на нотариусите, където трябва да се превеждат пари, в смисъл - легалните сделки. Явно се стреснаха някои хора и тръгнаха да търсят да си вложат някъде парите.
- И все пак, някакъв приблизителен процент на увеличението в продажбите на жилищни имоти можете ли да посочите? - Примерно, примерно... Ами ако сме имали по време на кризата по около 15-20 запитвания от страна на купувачи, в момента са около 40. Почти двойно са се увеличили, но като запитвания, не като брой продажби.
- А има ли към момента интерес на чужденци към закупуване на жилища във Варна? - Аз лично нямам такива наблюдения. Англичани и руснаци преди време бяха най-масовите ни клиенти на времето, но сега те по-скоро се явяват при нас като продавачи на имоти, които са закупили преди кризата. Напоследък руски клиенти сме имали, но те са от бедните руснаци, които търсят нещо много евтино, колкото да имат къде да спят като дойдат през лятото.
Източник: Агенция "Фокус" |