Става въпрос за Специализираната болниза за активно лечение на хематологични заболявания в София и Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко Марков" във Варна.
При проверка в Столичната онкохематология през май са открити стотици документи с невярно съдържание за хоспитализация на пациенти. Документите съдържат еднакви данни за всички пациенти, независимо от заболяването и клиничната пътека, по която са приети. Така например всички пациенти са с кръвно налягане 130/80 или им е предписана идентична терапия.
За първото тримесечие на 2015 година от лечебното заведение са отчетени към НЗОК 2125 пациенти или с 1695 повече от реално преминалите. Болницата разполага със 70 легла в отделението по клинична хематология и на практика е невъзможно да бъдат хоспитализирани отчетените към НЗОК значително по-висок брой пациенти.
Отчетената за фиктивно приетите пациенти сума от 35 085 лева няма да бъде изплатена на лечебното заведение.
Не по-малко фрапиращо нарушение е разкрито от проверяващите във Варненската онкологична болница.
Оказало се, че лечебното заведение провежда лекарствена терапия на онкоболни пациенти с лекарствения продукт LH156 Herceptin, като в повечето случаи изписаното количество от препарата не съответства на приложеното количество, посочено в отчетните документи. В документите е посочено едно количество, а в медицинската документация на пациентите е записано друго количество, което е по-малко от изписаното и отпуснато от болничната аптека. В някои случаи антитуморната терапия е започнала без решение на Клиничната онкологична комисия.
По предварителни данни сумата от 29 615 лева. се явява като разлика от изписано и приложено количество на медикамента за период от пет месеца.
При извършената проверка се установи също, че лечебното заведение неправомерно е отпускало лекарствени средства, съдържащи наркотични вещества и неоснователно е получило сума в размер на 50 301.83 лева за опиоидни аналгетици.
Открити са били и други нарушения като нерегламентирано плащане от пациенти, неспазване на изискванията за завършване на клинична пътека, нарушения на лечебно-диагностичния алгоритъм и др.
Общите санкции, наложени на болницата, са на минимална стойност 25 500 лева. Направени са предложения за възстановяване на неправомерно получени суми на стойност 13 642 лева.
НЗОК е уведомила за нарушенията в двете болници Икономическата полиция, прокуратурата и Изпълнителната агенция "Медицински одит".
От касата напомнят, че управителят й Глинка Комитов отдавна настоява да се дадат по-големи правомощия на контрольорите на НЗОК, така че да правят внезапни проверки на място, а не само по документи.