Развиват екопътеките в общинските гори на Варна
Развитие на екопътеките и туризма в общинските гори на Варна, е един от приоритетите на Общината. Това съобщи кметът Иван Портних. Горите, които са общинска собственост, са над 2000 декара.
Основните гори на територията на Община Варна, независимо от собствеността им, са концентрирани в районите "Аспарухово" и "Приморски", както и край селата.
На територията на община Варна се намира и част от Природен парк Златни пясъци, който е с площ от 13,2 кв. км. Той е едно от любимите места за разходка на варненци и гостите на града. Разположен е успоредно на морския бряг и обгражда едноименния курортен комплекс. Дължината на парка е 9,2 км, а средната ширина 1,2 км. Най-високият връх е Чиплак тепе – 269 м, а средната надморска височина е 110 м.
Идеята за създаване на парка е документирана още през 1915 г. Но тя се превръща в реалност на 3 февруари 1943 година, когато с постановление на Министерство на земеделието и държавните имоти част от Държавната гора Хачука на площ от 2,4 кв. км е обявена за Народен, сега вече Природен парк Златни пясъци. Целта при създаването на парка е запазване и защита на ценни растителни и животински съобщества и характерни ландшафти.
Когато през 1943 г. е обявен народен парк Златни пясъци, никой не е предполагал, че именно там след 13 г. ще започне изграждането на един от най-големите ни морски курорти. Природният парк е Защитена зона за опазване на природните местообитания и дивата флора и фауна, част от екологичната мрежа Натура 2000. Има множество пътеки, поляни, недокоснати от хората кътчета - много красиво и успокояващо място за разходки през четирите сезона.