© Varna24.bg | | Големият бизнес е съсреодоточен в големите градове и по този начин по-лесно ще се осигури събирането на приходите в хазната. Това заяви новият директор на Регионалната дирекция на НАП-Варна Светлан Петков. Според него това е и една от причините на мястото на 28-те областни структури на НАП да бъдат създадени 5-те регионални дирекции в София, Пловдив, Варна, Бургас и Велико Търново, към всяка от които ще има регионална дирекция " Средни данъкоплатци и осигурители". Във Варненската се предвижда да влязат 713 фирми. Те отговарят поне на две от следните условия: оборот над 4 млн. лева, внесени или възстановени данъци над 400 000 лева и средна численост на заетия персонал над 40 души."Тези промени в структурата на НАП ще осигурят по-високо качество на обслужването на коректните клиенти, каквито са най-вече големите фирми. За редовните платци ще има възможност за възстановяване на ДДС в по-кратки срокове. Това ще стимулира бизнеса по време на криза", посочи Петков. Той сподели и за очаквания да се повиши качеството на ревизорната дейност.
Освен сформирането на новите пет регионални агенции, преструктурирането на НАП ще включи и вливането на Агенцията за държавни вземания. Целта е да се повиши събираемостта и публичните изпълнители да бъдат съсреодоточени на едно място, заяви Петков.
В новата Регионалана дирекция Варна ще влязат 7 области: Варна, Русе, Търговище, Разград, Добрич, Силистра и Шумен. "Досегашните териториални дирекции в областните градове придобиват статут на офиси. Там обслужването на всички граждани и фирми, които не попадат в териториалния обхват на Варна, ще става на място", заяви Петков. Той посочи още, че съкращения на служители е имало в по-малките дирекции и по щат Регионалната дирекция на НАП-Варна ще започне работа с 1244 служители.
Служебно ще бъдат пререгистрирани всички фирми, които са извън обхвата на Териториална дирекция Варна във вече създадената Регионална дирекция, заяви Милена Колева - директор на Дирекция " Средни данъкоплатци и осигурители"-Варна.
Към момента в морската столица има 700 фирми със задължения над 5000 лева, посочиха от Териториалната дирекция. Над 112 паспорта са отнети като наложени предварителни обезпечителни мерки, а над 105 човека са загубили лицензите си.
Източник: Дарик |